Kultura

Eseje o architekturze i życiu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 08:20
- Jako projektant i architekt mam obowiązek rozkochać się w tym, co widzę, ponieważ temu, co kochamy nie wyrządzimy krzywdy - pisze jeden z największych architektów świata.
Audio

/

Peter Zumthor  pracuje powoli, unika popularności, nie kuszą go pieniądze, mieszka w alpejskiej wiosce. Nie jest ani celebrytą, ani doktrynerem. Kim jest? Humanistą: bo tacy - jak się okazuje - wcale nie wyginęli, a w dodatku potrafią osiągać sukcesy. Ukazała się właśnie inspirująca książka Zumthora "Myślenie architekturą".

- Ogromną jej zaletą tej jest przystępność. To nie jest książka wyłącznie dla architektów, jest to książka dla ludzi, którzy są wrażliwi i ciekawi świata – mówiła Dorota Leśniak-Rychlak, redaktor naczelna pisma "Autoportret".

Również Dariusz Bugalski podkreślał, że nie jest to  publikacja jedynie dla specjalistów. Prowadzący "Klub Trójki" dwukrotnie podczas audycji przytoczył słowa Zumthora: "Jako projektant i architekt mam obowiązek rozkochać się w tym, co widzę, ponieważ temu, co kochamy nie wyrządzimy krzywdy". – To powinien być początek naszego działania w każdej dziedzinie życie - podkreślił Dariusz Bugalski.

Przekładalność tych 10 esejów na różne dziedziny egzystencji, może brać się stąd, że wizja architektury Zumthora to wizja architektury, która pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. - W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu - pisze autor.

– Najważniejsze jest dla Zumthora podłoże i topografia. To, żeby budowla wynikała z miejsca, z terenu, żeby sprawiała wrażenie, że zawsze tam była - powiedział Dariusz Śmiechowski, architekt, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Maciej Miłobędzki, architekt z pracowni architektonicznej JEMS Architekci podkreślił, że Zumthor to twórca, który poświęca bardzo wiele uwagi obserwacji i właśnie z tej obserwacji biorą się jego niesamowite pomysły. Jako przykład podał kaplicę braci Klaus (na zdj.). - Ona właściwie wyrasta z gruntu - stwierdził gość "Klubu Trójki".

 

Gośćmi Dariusza Bugalskiego byli Dorota Leśniak-Rychlak, redaktor naczelna pisma "Autoportret", Dariusz Śmiechowski, architekt, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Maciej Miłobędzki, architekt z pracowni architektonicznej JEMS Architekci.

 

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boskie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00. Zapraszamy.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wojna animy z animusem

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2010 11:32
Premiera "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" w Teatrze Wybrzeże i sylwestrowego "Wesela Figara" w Krakowie oraz książka Petera Zumthora "Myślenie architekturą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architekt może zaczarować rzeczywistość!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 15:20
Architektura to sposób patrzenia na świat. Cegłę, drewno i kamień z powodzeniem można łączyć w projekcie z muzyką i literaturą. Przeczytaj ksiązkę Petera Zumthora.
rozwiń zwiń