Kultura

Jaume Cabré - kronikarz największych tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 11:06
Mówią, że Jaume Cabré napisał książkę, która przeżyje nas wszystkich. - Muszę, po prostu muszę! Powiedzieć/napisać o "Wyznaję", że to świetna lektura, to właściwie niewiele powiedzieć/napisać. To fantastyczna książka, od której głowa czytelnika prawdziwie pulsuje. Jeszcze długo po odłożeniu tekstu na bok - zachwyca się krytyk.
Jaume Cabr - kronikarz największych tajemnic
Foto: mat.prasowe

Jaume Cabré od lat uznawany jest za najwybitniejszego pisarza katalońskiego. Teraz, po wydaniu w 2011 roku powieści "Wyznaję", mówi się o nim jako o jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. I słusznie.
Ta książka (ukazuje się z Trójkowym Znakiem Jakości) to trzymająca w napięciu do ostatniej strony historia chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który musi zmierzyć się z rodzinnymi tajemnicami. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zagłębia się w mroki dziejów hiszpańskiej inkwizycji i piekła dwudziestowiecznej Europy.
Już wcześniej – paradoksalnie – w Europie Cabré był bardzo ceniony, bardziej niż w tej części Hiszpanii, w której językiem literackim jest kastylijski. W Niemczech sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy jego książek, we Włoszech, Francji czy Holandii – dziesiątki tysięcy.
A teraz gdziekolwiek jego nowy utwór jest publikowany, tam zbiera znakomite recenzje i szybko wspina się do czołówek list księgarskich bestsellerów. Jego obsypane nagrodami książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i wydane w setkach tysięcy egzemplarzy.
„Wyznaję” podbija Europę!" Teraz – po raz pierwszy Jaume Cabré i jego najważniejsza książka - po polsku. Premiera dziś w Trójce!

usc/mat.prasowe

Zobacz więcej na temat: Hiszpania KSIĄŻKA
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ta książka to relacja z zawodów sportowych w utrzymywaniu się na powierzchni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:57
- Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni - pisze Mariusz Szczygieł w "Niedzieli, która zdarzyła się w środę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Możecie to opublikować dopiero po mojej śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 15:10
W Portugalii do sprzedaży trafia nieznana dotąd książka noblisty Jose Saramago.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarto księgarnię, w której książki są za darmo

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 20:38
Pomysłodawcy - nauczyciele szkół średnich i wykładowcy na uniwersytetach - chcą w ten sposób zachęcić do czytania.
rozwiń zwiń