Kultura

Inwazja Sztuki Niezależnej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2008 08:43
W programie tegorocznego festiwalu niezależnej sztuki stolicy Re:wizje ’08 zaplanowano 80 wydarzeń artystycznych. Zaprezentowane zostaną spektakle teatralne i wystawy, odbędą się koncerty, projekcje filmowe i działania interdysyplinarne.

Z dyrektorem festiwalu Re:wizje - Inwazja Sztuki Niezależnej – Agnieszką Wlazeł, rozmawia Andrzej Burgoński

Festiwal Re:wizje - Inwazja Sztuki Niezależnej odbywa się w stolicy już po raz drugi. Z jakim odbiorem spotkał się on rok temu? Jaki cel przyświeca organizacji tej imprezy?

Re:wizje 2007 spotkały się z fantastycznym odbiorem. Mieliśmy ponad 16 tysięcy widzów, na około 150 wydarzeniach w całym mieście. Wielu z naszych widzów uczestniczyło w więcej niż jednym wydarzeniu artystycznym, chodziło na spektakle, koncerty. Widać było wyraźnie, że taka impreza jest bardzo potrzebna. Chodzi nam przede wszystkim o to, żeby zbudować i rozszerzyć publiczność niezależnych wydarzeń artystycznych w Warszawie. 

Re:wizje to największy festiwal sztuki niezależnej w Polsce. Czy jest tak m.in. dlatego, że impreza obejmuje wszystkie dziedziny sztuki: muzykę, teatr, taniec, film, fotografię i sztuki wizualne?

Festiwal Re:wizje jest według nas największym festiwalem sztuki niezależnej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego właśnie, że obejmuje różne dziedziny sztuki, a po drugie – bo jest on wydarzeniem, w którym jest bardzo wiele punktów programu. W tym roku odbędzie się 80 przeróżnych wydarzeń: koncertów, spektakli, wystaw i działań interdyscyplinarnych. Tak więc zarówno różnorodność jak i wielkość imprezy świadczy o tym, że jest to największy festiwal sztuki niezależnej w Polsce. My w każdym razie nie znamy żadnej innej imprezy na tak dużą skalę.

W jakich miejscach w Warszawie odbywać się będę wydarzenia festiwalowe?

Okazuje się, że w Warszawie najbardziej kulturotwórcze są Centrum i Praga. Szczególnie Stara Praga. W związku z tym odbędzie się tam najwięcej wydarzeń w ramach festiwalu Re:wizje. Są także takie miejsca, jak Teatr Druga Strefa – czyli przemieniony w scenę teatralną garaż na Służewcu czy Podziemia Kamedulskie na Bielanach. Przede wszystkim jednak Centrum i Stara Praga, a więc zagłębie sztuki niezależnej – Inżynierska, 11-go Listopada, kamienica artystyczna na Lubelskiej i jeszcze jedno niezwykłe miejsce, rzadko kojarzone ze sztuką – Pałac Kultury i Nauki, w którym w sobotę przedstawimy ponad 30 projektów.

Jacy ważniejsi artyści przedstawią swoje dokonania artystyczne w ramach tegorocznej edycji festiwalu?

W tegorocznych Re:wizjach biorą między innymi udział znani artyści, tacy jak Tomek Lipiński czy grające w niektórych spektaklach: Maria Seweryn i Agata Buzek. Są to nazwiska z pierwszych stron gazet, ale jednak podpisujące się pod sztuką niezależną. Podczas imprezy zaprezentują się także ugruntowane grupy artystyczne, jak Komuna Otwock czy Teatr Konsekwentny. Jeśli chodzi o grupy muzyczne wystąpią między innymi Płyny i Trifonidis Orchestra. Są to artyści, którzy mogą już być znani warszawskiej publiczności, ale być może nie wszystkim. Dzięki Re:wizjom warszawiacy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, co dzieje się w sztuce niezależnej w stolicy.

Na 13 grudnia zaplanowaliście Państwo „Noc sztuki” w Pałacu Kultury i Nauki. Co będzie można wówczas zobaczyć i w jakich wydarzeniach wziąć udział?

W najbliższą sobotę odbędzie się Inwazja Sztuki na Pałac Kultury i Nauki, czyli tak zwana „Noc sztuki”. W jej ramach od 22:00 do 2:00 zaprezentowanych zostanie 30 projektów stanowiących przekrój Re:wizji, dlatego że pokażemy wszystkie dziedziny sztuki. W programie wydarzenia znajdą się między innymi koncerty na dwóch scenach, wiele działań z dziedziny sztuk wizualnych, w tym również interaktywnych, a więc włączających publiczność w akt twórczy. Poza tym odbędą się występy taneczne, szczególnie tańca współczesnego oraz projekcje filmowe. Będzie także „Noc poetów w Pałacu”, na którą złoży się kilka godzin slamu poetyckiego. Mamy nadzieję, że w slamie oraz zaplanowanym konkursie na krótki wiersz udział wezmą nie tylko zaproszeni artyści, ale także poeci wyłonieni z publiczności.

Jakie dodatkowe atrakcje czekać będą na uczestników imprezy?

W tym roku Re:wizje mają nowy punkt programu zatytułowany „Artyści zagraniczni na Re:wizjach”. Zaprosiliśmy cztery grupy artystyczne, które po pierwsze pokazały tutaj coś, co przygotowały u siebie w domu, a po drugie – pracują z warszawskimi artystami nad nowymi produkcjami. Produkcje te będzie można zobaczyć podczas „Nocy sztuki” w Pałacu Kultury.

Drugą dodatkową atrakcją tegorocznej imprezy są „ogórki” na Re:wizjach, czyli tak zwane Re:Busy. Tym razem nie będą one zwykłym środkiem transportu a niemalże środkiem artystycznego wyrazu. Mają zaplanowane trasy i dzięki nim wszyscy „maniacy” kultury będą mogli wziąć udział w ciągu jednego popołudnia i wieczoru w aż ośmiu wydarzeniach re:wizyjnych. Jest to więc punkt programu przygotowany z myślą o tych, którzy chcieliby zobaczyć jak najwięcej na Re:wizjach.

Do kogo adresowana jest impreza? Czy na poszczególne spektakle i wydarzenia festiwalowe obowiązują bilety wstępu?

Re:wizje są w tej chwili głównie adresowane do warszawiaków. Zależy nam na tym, żeby mieszkańców stolicy przekonać do warszawskiej sztuki niezależnej i żeby na koncerty i spektakle w miejsca, które nie są standardowymi instytucjami kultury przychodzili przez cały rok.

Na niektóre z występów tanecznych i spektakli teatralnych obowiązują bezpłatne zaproszenia, które były rezerwowane przez nasza stronę internetową. Ponieważ już się rozeszły, na część wydarzeń będzie więc trudno się dostać. Jednak tak naprawdę wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Nawet jeśli ktoś chciałby pójść na spektakl nie mając zaproszenia, zachęcamy do zaryzykowania i przyjścia, bo jest szansa dostania się bez niego. Zaproszenia mają pozwolić nam uniknąć pewnego chaosu ze zbyt dużą ilością chętnych, ale mimo to zapraszamy wszystkich.


Organizatorem Re:wizji ’08 jest Fundacja Cinema Art. Festiwal zakończy się 13 grudnia.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Finał festiwalu Temps d’images

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2009 14:41
Spektaklem „Exquisite Pain” brytyjskiej grupy Forced Entertainment zamknięta zostanie czwarta odsłona festiwalu Temps d’images, który od dwóch tygodni odbywał się w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artystyczna kooperatywa z Poznania

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 11:09
Festiwal madeinpoznan.noc miał być jednodniowym wydarzeniem - 17 kwietnia. Z racji żałoby narodowej termin festiwalu przesunięto jednak na poniedziałek, a poszczególne jego prezentacje zostaną rozłożone w czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jul w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 13:00
jul --- wystawa --- sąsiedzi --- sens/ces --- czecho-słowacja --- święci osiedlowi --- abstrakcja negatywna --- nie śpią tylko duchy --- short waves --- łódźbój --- kino palestyna
rozwiń zwiń