Kultura

Światowe opery na kinowym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2009 13:34
Najlepsze światowe spektakle operowe już od 17 marca zagoszczą na ekranach wybranych kin w Polsce. Pierwszym spektaklem transmitowanym na żywo, bezpośrednio z Opera Royal de Wallonie, będzie jedno z najdoskonalszych dzieł Verdiego „La Traviata”. Dzięki temu widzowie Multikina znajdą się w gronie kilkudziesięciu tysięcy widzów, oglądających w tym samym momencie, to samo przedstawienie operowe w ponad stu różnych kinach całego świata.

La Traviata” powstała  na kanwie powieści „Dama Kameliowa” Aleksandra Dumasa. Gdy Giuseppe Verdi po raz pierwszy zetknął się z tekstem od razu uznał, że świetnie nadaje się na libertto opery. Przez pewien czas miał wątpliwości czy tematyka nie zrazi publiczności, która nie była jeszcze przyzwyczajona do oglądania kurtyzan na scenach operowych. I rzeczywiście, pierwsze wystawienie w Wenecji zostało negatywnie przyjęte przez publiczność. Verdi wierzył jednak w wartość tego dzieła. Naniósł kilka poprawek i wystawił spektakl w weneckim Teatro San Benedetto. Tym razem opera odniosła sukces i do dnia dzisiejszego uznawana jest przez krytyków za jedno z najdoskonalszych i najbardziej kultowych dzieł wszechczasów. Podobnie jest w Polsce. Spektakl wg "Damy Kameliowej" Aleksandra Dumas utrzymuje się w repertuarze Teatru Wielkiego od 20 lat. Dlatego też Opera Narodowa objęła patronat honorowy nad transmisją "La Traviaty"w Multikinie, jak i zaplanowaną na 21 kwietnia  transmisją „Carmen” z Macerata Opera we Włoszech oraz  transmisją “Aidy”23 czerwca z  mediolańskiej La Scali.

„Przy wyborze repertuaru kierowaliśmy się tym, by pokazać opery znane i doceniane przez publiczność. Oczywiście ważne był też czynnik techniczny. Zależy nam na tym, by wszystkie transmisje odbywały się na żywo - powiedziała Polskiemu Radiu Edyta Pawłowicz-Ziurkowska z Multikina. Zależy nam na tym, by zainteresować naszym projektem stałych bywalców opery, jak i tych, którzy odwiedzają Multikina. Chcemy pokazać, że sceniczna wirtuozeria przestała już być zarezerwowana tylko dla miłośników sztuki o zasobniejszych portfelach- dodała. 

Organizatorzy zapowiadają, że wykorzystanie najnowszej technologii umożliwia transmisję obrazu na żywo w wysokiej rozdzielczości poprzez cyfrowy przekaz, który dociera do Multikina za pośrednictwem satelity.  Najlepszą przy tym współcześnie dostępną jakość dźwięku zapewnia system Dolby Digital. 

 

Transmisje oper HD w kinach cieszą się ogromną popularnością na całym świecie (od grudnia 2006 odbywają się regularnie w wybranych kinach Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii oraz kilku państw europejskich: Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji i Danii). Bilety na większość spektakli są wyprzedane  z dużym wyprzedzeniem. 

Pojedyncze bilety można jeszcze kupić w Multikinie: Złote Tarasy w Warszawie, Stary Browar w Poznaniu oraz Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu.

Transmisja "La Traviaty" 17 marca. Początek o godzinie 19.30.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

La Scala i kino

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2009 13:47
Nie ma na świecie Teatru Muzycznego otoczonego większą legendą niż mediolańska La Scala. Swój prestiż zawdzięcza głównie występującym tam artystom. Nie zabrakło wśród nich wykonawców i kompozytorów polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasyk opery przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2009 12:12
Sobotnia premiera (7.11) „Zagłady domu Usherów” rozpocznie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej cykl „Terytoria”, poświęcony współczesnej awangardzie operowej. Wybór przewrotny, bowiem kompozytor Philip Glass jest już klasykiem gatunku.
rozwiń zwiń