X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Arkady Kubickiego otwarte dla zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2009 11:11
Od dziś (1 kwietnia) Zamek Królewski w Warszawie udostępnia zwiedzającym niezwykłą atrakcję- Arkady Kubickiego. To budowla, która znajduje się u podnóża Zamku na skarpie od strony Wisły. Prace nad odbudową Arkad Kubickiego trwały 14 lat i kosztowały niemal 130 milionów złotych.
Audio

 

Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora Zamku Królewskiego, przypomniał, że arkady powstały jako taras, który miał przykryć brukowaną ulicę i jednocześnie łączyć ogrody zamkowe.
Zamek Królewski po upadku Księstwa Warszawskiego i utworzeniu Królestwa Polskiego był siedzibą  cara.
Ziemowit Koźmiński podkreślił, że to właśnie car zlecił przebudowę Zamku. Chodziło o stworzenie ulicy łączącej Mariensztat z Nowym Miastem, ale tak żeby nie było kolizji z przejściem do ogrodów dolnych zamku. To się udało- dodał Koźmiński.
Arkady zostały zaprojektowane z wielkim rozmachem. Tudowla o długości niemal 200 i szerokości 10 metrów. Wejście do stancji dworskich prowadziło najpierw przez sień w której były dwie komórki gdzie trzymano podręczne rzeczy. Stancja zawierała piec z białej ceramiki do którego dostawiony był kominek okapowy.

''

Elewacja ogrodowa z widocznymi arkadami (źr. Wikipedia)

Arkady Kubickiego w przyszłości mają być głównym wejściem do Zamku Królewskiego w Warszawie. Teraz będą miejscem otwartym dla gości. Jak zapewnił Ziemowit Koźmiński tu będą organizowane koncerty, wystawy czy spektakle teatralne.
Arkady Kubickiego po upadku Postania Listopadowego były wykorzystywane przez wojska carskie, a potem przez wojsko polskie. Dopiero w 1986 roku zostały przekazane Zamkowi Królewskiemu, który rozpoczął umocnienie skarpy i remont arkad. Budowla była w tak złym stanie, że mogło dojść do katastrofy budowlanej.
Dziś do części odrestaurowanej dołączono także tunel ze schodami ruchomymi, które łączą arkady z piwnicami zamku.

(IAR, mz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kultura gwarantowana

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2009 10:47
Czwartym urodzinom TVP Kultura towarzyszyła trzecia edycja nagród Gwarancje Kultury. Galę zorganizowano w odrestaurowanych, otwartych na początku kwietnia Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bursztyny w Arkadach

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2009 07:57
W Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać eksponaty z największej na świecie kolekcji bursztynu. Ich właścicielem jest sopocki artysta Lucjan Myrty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konceptualny most

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2009 06:21
Konceptualnym mostem pomiędzy Dulwich Picture Gallery a Zamkiem Królewskim w Warszawie określona została instalacja Antoniego Malinowskiego "The Polish Connection", która prezentowana jest w Arkadach Kubickiego.
rozwiń zwiń