Polskie Radio
Section05
katastrofa budowlana

Francja: wzrosła liczba ofiar eksplozji w kamienicy w Marsylii. Ewakuowano mieszkańców 40 budynków

Agencja Reutera w poniedziałek poinformowała, powołując się na francuską policję, że liczba ofiar eksplozji w budynkach mieszkalnych w Marsylii na południu Francji wzrosła do czterech. Służby ratunkowe znalazły pod gruzami dwa kolejne martwe ciała. Wcześniej informowano o dwóch zabitych osobach.
Zobacz więcej na temat:  Francja Marsylia kamienica wybuch gazu Europa ŚWIAT katastrofa budowlana służby ratunkowe

Katastrofa hali w Katowicach. Kolejni bliscy ofiar zawarli ugody ze Skarbem Państwa

71 spośród ponad 100 bliskich ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK), którzy w 2020 roku przystąpili do drugiego już pozwu grupowego, zawarło ugody ze Skarbem Państwa - przekazał ich pełnomocnik. Wkrótce minie 17. rocznica tej największej we współczesnych dziejach Polski katastrofy budowlanej. W wyniku zawalenia się dachu hali MTK zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo katastrofa budowlana wypadek regiony Śląsk Katowice wystawa sąd

Trwa usuwanie szkód po pęknięciu ogromnego akwarium w Berlinie. Wiemy, gdzie trafiły uratowane ryby

Dwa dni po pęknięciu ogromnego akwarium AquaDom w berlińskim hotelu nadal kontynuowane są prace porządkowe. "Sprzątanie przed budynkiem zostało zakończone. Prace trwają wciąż na parkingu podziemnym tam też poczyniono duże postępy" – poinformował w niedzielę Fabian Hellbusch, rzecznik właściciela budynku.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Berlin katastrofa budowlana woda ryby ŚWIAT

Francja: katastrofa w centrum Lille. Dwie kamienice obrócone w gruzowisko

Dwa budynki zawaliły się w centrum Lille na północy Francji. Jedna osoba została lekko ranna, a jedną uznano za zaginioną i trwają jej poszukiwania pod gruzami. Większej liczby ofiar udało się uniknąć dzięki jednemu z mieszkańców, który po powrocie do domu nad ranem zauważył pęknięcia na ścianie i zawiadomił odpowiednie służby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja katastrofa budowlana Lille

Zawalił się most w Norwegii. "Coś absolutnie nierealnego. To całkiem nowa konstrukcja"

Na południu Norwegii, w miejscowości Gudbrandsdalen, w gminie Øyer, zawalił się 150 metrowy, drewniany most. Znajdowały się na nim wówczas dwa auta. Samochód osobowy wpadł do wody, natomiast ciężarówka utknęła pomiędzy zawalonymi częściami konstrukcji. Kierowców udało się uratować. Z pomocą przyleciał śmigłowiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Norwegia Europa katastrofa budowlana mosty samochody

W Chinach zawalił się ośmiopiętrowy budynek. Pod gruzami zginęły dziesiątki osób

53 zabitych to bilans katastrofy budowlanej, do której doszło przed tygodniem w chińskim mieście Changsha. Władze oficjalnie zakończyły akcję poszukiwawczą. Spod gruzów uratowano 10 osób. Powodem zawalenia się ośmiopiętrowego bloku mieszkalnego były prawdopodobnie błędy konstrukcyjne. W budynku mieściły się również hotel i kino.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny katastrofa budowlana akcja ratunkowa Xi Jinping