Polskie Radio
Section05
piec

PGG tworzy bazę przewoźników. Chodzi o ułatwienie dostaw węgla do odbiorców indywidualnych

Polska Grupa Górnicza, która blisko dwa miesiące temu wprowadziła możliwość internetowego zakupu węgla opałowego luzem, tworzy bazę przewoźników dostarczających zakupiony surowiec do odbiorców. Gotowość do współpracy w tym zakresie zgłosiło już kilkadziesiąt firm transportowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel transport piec POLSKA społeczeństwo sankcje Unii Europejskiej

Solidarność sprzeciwia się eliminowaniu z rynku tzw. ekogroszków. Zapowiada akcje protestacyjne

Proponowane przez resort klimatu rozporządzenie dotyczące wymagań jakościowych dla paliw stałych wyeliminuje z rynku wszystkie tzw. ekogroszki produkowane przez polskie spółki węglowe i uniemożliwi realizację inwestycji zapisanych w umowie społecznej o transformacji górnictwa - ocenia Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA górnictwo energia piec ministerstwo klimatu węgiel Solidarność protest

"To krok ku czystemu powietrzu". Kornecka o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

- Uruchomiliśmy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków, to kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Przypomniała, że 1 lipca wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce - chodzi o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA smog ekologia Ministerstwo Rozwoju piec zanieczyszczenie powietrza

Każdy musi zgłosić, czym ogrzewa dom. Nowy obowiązek dla właścicieli i zarządców od 1 lipca

1 lipca wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków. Każdy właściciel czy zarządca budynku na złożenie deklaracji będzie miał 12 miesięcy, jeśli źródło ciepła zostało uruchomione przed 1 lipca tego roku, w przypadku źródeł ciepła uruchomionych po 1 lipca będzie to 14 dni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo smog piec ekologia energetyka społeczeństwo

Zostało tylko półtora roku na wymianę "kopciuchów" w Warszawie. Jest ich kilkanaście tysięcy

Pozostało półtora roku na wymianę blisko 15 tysięcy "kopciuchów" w Warszawie. Na początku 2023 roku wchodzą w życie kolejne przepisy Uchwały antysmogowej dla Mazowsza, które zabraniają użytkowania zatruwających powietrze kotłów. Jak wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego, do tej pory w ramach stołecznego programu "Zlikwiduj kopciucha" pozbyto się ich 530.
Zobacz więcej na temat:  piec smog klimat powietrze Warszawa POLSKA społeczeństwo Region Mazowsze regiony mazowieckie

Polacy za zieloną energią: w odwrocie kopciuchy, a instalacje OZE coraz bardziej popularne

Termomodernizacja oraz dopłaty do wymiany starych węglowych pieców zaczyna przynosić efekty. Jak wynika z badań CBOS, w ciągu ostatnich trzech lat odsetek deklarujących ogrzewanie węglem zmniejszył się o 9 punktów procentowych, z 59 proc. do 50 proc.; największe zmiany w sposobie ogrzewania zaszły na wsi oraz w mniejszych miastach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA odnawialne źródła energii piec węgiel energetyka finanse

"Ciepłownictwo powiatowe" w nowej odsłonie preferuje OZE. Zobacz, jak uzyskać dofinansowanie

Uruchomiony w 2019 r. program pilotażowy przeznaczony dla ciepłowni powiatowych, potwierdził duże zainteresowanie wsparciem dla lokalnych systemów ciepłowniczych. (...). Na dofinansowanie inwestycji, które usprawnią transformację ciepłownictwa w powiatach zarezerwowaliśmy 500 mln zł - poinformował minister klimatu Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo klimatu energetyka piec OZE