Kultura

Mistrz portretu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2009 07:00
Po raz pierwszy w Polsce pokazywane są prace Edwarda Steichena.

Pracom klasyka fotografii towarzyszą zdjęcia współczesnych artystów: Christiana Aschmana, Andrzeja Dragana, Stevena Jamesa Scotta, Jeanine Unsen oraz Magdy Wunsche. Kurator wystawy Karolina Harazim powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem, że takie zestawienie prac, otwiera drogę do bardzo ciekawych rozważań na temat fotografii.

 

Edward Steichen urodził się w Luksemburgu, jednak jako młody chłopak wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam rozpoczął karierę artystyczną i kontynuował ją do ostatnich chwil życia. Steichena na początku interesowało malarstwo. Bardzo wcześnie, bo już w 1904 roku, zaczął eksperymentować z kolorem, za pomocą mało znanej techniki autochromu. Nie ograniczył się tylko do tej działalności. Był kuratorem wystaw, galerzystą. W momencie kiedy natrafił na medium fotograficzne, zrezygnował z całej dotychczasowej działalności. "Był pionierem portretowania ludzi. Zawsze nawiązywał kontakt ze swoimi modelami"- podkreśla Karolina Harazim.

Wystawa "Dialog - Edward Steichen i współczesna fotografia portretowa" dostępna jest dla zwiedzających do 17 września w Galerii Pauza w Krakowie.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ludzkie przypadki na fotografii

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2008 10:58
W Warszawie oglądać można wystawę fotografii Rafała Olejniczaka "Podejrzane przypadki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Partyzant Libera

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2008 06:37
W sztuce Liberę interesuje przede wszystkim moment przecięcia faktów i iluzji oraz kreacja nowej, odmiennej rzeczywistości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrazy kultur

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 09:54
5. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur dobiegła końca. Jednak jeszcze przez kilka dni, będzie obecna w Warszawie dzięki wystawie zdjęć Jerzego Gnatowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praga 3D. Te zdjęcia to „epokowe odkrycie”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2010 14:01
Wielkoformatowe zdjęcia 3D praskiej architektury. Po raz pierwszy użyto technologii 3D w taki sposób.
rozwiń zwiń