Kultura

Różne oblicza miłości

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 08:01
Jakie są dzieje miłości w Polsce, w różnych okresach historycznych? Tego można dowiedzieć się w Muzeum Pałacu w Wilanowie, gdzie otwarta została wystawa "Amor Polonus, czyli miłość Polaków".

Autorzy ekspozycji koncentrują się na trzech aspektach miłości: relacjach łączących kobietę i mężczyznę, uczuciach rodzinnych oraz miłości do ojczyzny. Wystawa została przygotowana z inicjatywy profesor Teresy Grzybkowskiej oraz profesora Zdzisława Żygulskiego juniora, którzy są także autorami towarzyszącemu ekspozycji katalogu.

Paweł Jaskanis w rozmowie z IAR wyraził nadzieję, że przygotowana w Wilanowie wystawa będzie także początkiem dyskusji na temat tego, jak pozytywnie patrzeć na dzieje ojczyzny, sięgając po wzory historyczne. Paweł Jaskanis zwraca uwagę, że na plakatach informujących o ekspozycji jest słynna rzeźba autorstwa Antonia Canovy, przedstawiająca młodego Henryka Lubomirskiego jako Amora. Dodaje też, że dzięki uprzejmości zamkowego muzeum w Łańcucie, rzeźbę będzie można obejrzeć na wystawie.

W wilanowskiej Oranżerii można także zobaczyć inne znakomite dzieła, m.in. obrazy Jana Matejki i Jacka Malczewskiego. Wystawę komentują dwa tomy katalogu. Pierwszy zawiera fotografie wszystkich obiektów, noty katalogowe i eseje profesorów Teresy Grzybkowskiej i Zdzisława Żygulskiego, a drugi - eseje wybitnych historyków sztuki, kultury, literatury, obyczaju, muzyki: m.in. Mieczysława Tomaszewskiego, Jarosława Krawczyka, Jacka Kowalskiego.

Wystawa będzie prezentowana do 15 sierpnia 2010.


Zobacz więcej na temat: wystawa Warszawa POLSKA IAR
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Odnaleziony" Caravaggio

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2008 09:24
Dwa obrazy Caravaggia można oglądać na wystawie otwartej w zeszłym tygodniu w Edynburgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Anty-krzyk"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 14:50
„Anty-krzyk" taki tytuł nosi otwarta od dzisiaj w Paryżu wystawa dzieł Edwarda Muncha. Jej organizatorzy chcą pokazać, że najsłynniejszy z obrazów artysty zatytułowany „Krzyk" nie jest ani jego najważniejszym, ani najbardziej reprezentatywnym dziełem.
rozwiń zwiń