Kultura

"Anty-krzyk"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 14:50
„Anty-krzyk" taki tytuł nosi otwarta od dzisiaj w Paryżu wystawa dzieł Edwarda Muncha. Jej organizatorzy chcą pokazać, że najsłynniejszy z obrazów artysty zatytułowany „Krzyk" nie jest ani jego najważniejszym, ani najbardziej reprezentatywnym dziełem.

Wystawę prac Edwarda Muncha można zwiedzić w paryskiej sali wystawowej Pinacotheque. Zgromadzone tam dzieła pochodzą głównie z kolekcji prywatnych.

Dość przewrotny tytuł wystawy - „Anty-krzyk" - został wyjaśniony przez organizatorów stwierdzeniem, że sława „Krzyku" Muncha jest bardzo przesadzona. Obraz ten - jak czytamy w katalogu wystawy - „zasłania prawdziwy wymiar i prawdziwe przesłanie artysty". Ów prawdziwy wymiar malarstwa Edwarda Muncha to przede wszystkim jego zdolność do całkowitego zerwania już w młodości z konwencjami jego epoki. Munch posługiwał się na przykład nakładanymi kolejno warstwami różnych kolorów, pozostawiał ślady zadrapań na obrazach, wystawiał niektóre z nich na deszcz i na śnieg, wykorzystywał w innych stare, zdeformowane fotografie. Właśnie to „nieograniczone wykraczanie" poza normy epoki sprawiło, że malarstwo Muncha jest „pełne niezrównanej siły".

Wystawa będzie otwarta do 18 lipca.


Zobacz więcej na temat: Paryż wystawa
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Różne oblicza miłości

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 08:01
Jakie są dzieje miłości w Polsce, w różnych okresach historycznych? Tego można dowiedzieć się w Muzeum Pałacu w Wilanowie, gdzie otwarta została wystawa "Amor Polonus, czyli miłość Polaków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mordercy w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 09:05
"Zbrodnia i kara" to tytuł wystawy, jaką można od dzisiaj obejrzeć w paryskim Musée d'Orsay.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróbki na wystawie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 08:45
Podrabiane eleganckie torby, pirackie płyty i DVD, a nawet lekarstwa "udające" produkty znanych firm farmaceutycznych można obejrzeć na wystawie w Paryżu. Ekspozycja zorganizowana w paryskim Miasteczku Nauki i Przemysłu ma na między innymi nauczyć, jak odróżniać autentyczne wytwory od podrabianych.
rozwiń zwiń