Kultura

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".

Rok 2010 to dla sztuki rok szczególny, przypada właśnie 100 rocznica narodzin jednego z ważniejszych kierunków w sztuce XX wieku. W 1910 roku, Wassily Kandinsky, stworzył pierwszą kompozycję abstrakcyjną "Akwarelę abstrakcyjną". Był to świadomy brak odwzorowania czegokolwiek z otaczającej rzeczywistości. Główną wartością dzieła miały być wartości plastyczne - kolor, forma, kompozycja. Oderwanie się od rzeczywistości otworzyło artystom nieistniejące wcześniej perspektywy i pozwoliło na nieograniczony niczym rozwój twórczych wyobraźni. Abstrakcyjny znaczy oderwany, ogólny. W sztuce oznacza niepodobny do żadnego tworu natury. W abstrakcjonizmie można wyróżnić odrębne nurty geometryczny (zimny) i niegeometryczny (gorący).

Ekspozycja „W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku” ma uczcić jubileusz stulecia abstrakcjonizmu. Składa się na nią 126 obrazów 100 artystów. Zostały one dobrane tak, aby mogły jak najpełniej zilustrować poszczególne nurty abstrakcji i przybliżyć jej rozwój po II wojnie światowej.


Na wystawie można będzie zobaczyć prace m.in. R. Artymowskiego, J. Berdyszaka, B. Borowskiego, S. Borysowskiego, T. Brzozowskiego, S. Fijałkowskiego, W. Frydrycha, S. Gierowskiego, M. Heydy-Usarewicz, W. Lama, T. Rudowicz, H. Stażewskiego, K. Sosnowskiego, J. Tarasina, J. Tchórzewskiego, R. Usarewicza, R. Winiarskiego. Oprócz dzieł artystów polskich, eksponowane będzie 30 prac twórców zagranicznych, m.in. W. Croziera, J. Lacasse’a, F. Beanlanda.

W klimat ekspozycji wprowadzą nas dwa wyjątkowe dzieła – niewielka praca Josepha Lacasse’a, "Kompozycja na czarnym tle", powstała w 1910 roku, a więc w roku narodzin abstrakcji, oraz gwasz samego Kandinskiego, "Kompozycja barwna", z 1935 roku - zapowiadają organizatorzy.

Autor i komisarz wystawy: Grażyna Szcześniak - Kustosz Pracowni Malarstwa i Rysunku Współczesnego


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Różne oblicza miłości

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 08:01
Jakie są dzieje miłości w Polsce, w różnych okresach historycznych? Tego można dowiedzieć się w Muzeum Pałacu w Wilanowie, gdzie otwarta została wystawa "Amor Polonus, czyli miłość Polaków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matejko zostaje w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 09:08
Obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" nie pojedzie do Krakowa, a zostanie w Warszawie i będzie poddany konserwacji - zdecydowała komisja kuratorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin i Duda-Gracz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 07:17
Gdańskie Muzeum Narodowe przygotowuje wystawę "Chopinowi" Dudy-Gracza. Złoży się na nią około 150 prac, które artysta stworzył z myślą o konkretnych utworach Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panny do interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 10:48
"Panny dworskie" Diego Velázqueza to obraz uznany przez historyków sztuki za jedno z najważniejszych dzieł w całej historii sztuki. Został namalowany w 1656 roku, obecnie przechowywany i eksponowany jest w madryckim Muzeum Prado.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mordercy w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 09:05
"Zbrodnia i kara" to tytuł wystawy, jaką można od dzisiaj obejrzeć w paryskim Musée d'Orsay.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arcydzieła Malarstwa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 20:09
"Muzeum Narodowe w Krakowie i Kolekcja Książąt Czartoryskich" - to jedne z najważniejszych polskich kolekcji malarstwa.
rozwiń zwiń