Kultura

"Odnaleziony" Caravaggio

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2008 09:24
Dwa obrazy Caravaggia można oglądać na wystawie otwartej w zeszłym tygodniu w Edynburgu.

Dwa obrazy Caravaggia, do niedawna uznawane za kopie zaginionych oryginałów, można oglądać na otwartej w zeszłym tygodniu w Edynburgu wystawie malarstwa włoskiego z kolekcji królewskiej.

''Powołanie świętego Piotra i Andrzeja, 1603-1606, źr. Wikipedia.

Obrazy, które przez dekady były trzymane w bocznym pomieszczeniu Pałacu Hampton Court – jednej z królewskich siedzib, uważane za całkowicie bezwartościowe, teraz zostały kompletnie odrestaurowane i wystawione w pełnej glorii. „Powołanie świętego Piotra i Andrzeja” pędzla Michelangelo Merisi da Caravaggio to jeden z dwóch „zaginionych” obrazów tego malarza będących centrum tej wystawy.

Praca włoskiego malarza zawisła obok drugiego „odnalezionego” dzieła tego artysty - „Chłopiec obierający owoc” – rozpoznany jako jeden z wcześniejszych obrazów Caravaggia.

„Powołanie świętego Piotra i Andrzeja” datowany na początek XVII wieku, dopiero w 2001 roku trafił do konserwacji. Przez lata w środowiskach akademickich spekulowano na temat jego autentyczności, aż w końcu po zebraniu środków podjęto się restauracji zabytku. Oba obrazy nie zostały od razu rozpoznane, ponieważ były ukryte pod grubą warstwą brudu i farby, która całkowicie przykrywała ich oryginalny wygląd. Co ciekawe po odrestaurowaniu okazało się, że obrazy są w doskonałej kondycji, prawdopodobnie właśnie dzięki tej dodatkowej warstwie, która przez lata chroniła je przed wyniszczającym światłem słonecznym. Po tym rewelacyjnym odkryciu wartość dzieła wynosi obecnie 50 mln funtów.

Desmond Shawe-Taylor, rzeczoznawca Kolekcji Królewskiej opisał „Powołanie świętego Piotra i Andrzeja” jako pracę „po prostu zapierającą dech” - łączącą subtelność kompozycji z precyzją koloru, ukazującą możliwości artysty na najwyższym poziomie, a proces stopniowego odkrywanie jego autentyczności nazwał „niesamowicie ekscytującym”.

Obraz ten, – który prawdopodobnie został ukończony ok. 1604 roku – przedstawia słynną scenę z Ewangelii według św. Marka, kiedy Chrystus wypowiada słowa skierowane do rybaków Piotra i Andrzeja: „Pójdźcie za mną, a uczynię, że staniecie się rybakami ludzi”. Jest to jeden z niewielu obrazów ukazujących młodego Jezusa – jeszcze bez brody – nawołującego pracujących nad Morzem Galilejskim świetych Piotra i Andrzeja do pozostawienia sieci i pójścia za nim.

Większość praz pokazanych na wystawie w Edynburgu pochodzi ze zbiorów króla Karola I. Karol I Stuart, który panował w latach 1625-1649, zgromadził jedną z największych kolekcji malarstwa w Europie. Sprowadzał do Anglii włoskich artystów, m.in. Orazio Gentileschiego i jego córkę Artemisię, sam dokonywał zakupów za granicą, m.in. nabył w latach 1628-1632 najlepsze dzieła ze wspaniałej mantuańskiej kolekcji Gonzagów.

W Edynburgu zaprezentowano 31 obrazów, które ukazują zróżnicowanie barokowego malarstwa włoskiego, odwołującego się do emocji i zmysłów różnymi metodami - poprzez realizm Caravaggia, patos szkoły bolońskiej Caraccich po klasyczną elegancję Domenichina i Guido Reniego.

Wystawę można oglądać do 8 marca 2009 roku w pałacu Holyroodhouse w Edynburgu.

Justyna Czarnecka

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Różne oblicza miłości

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 08:01
Jakie są dzieje miłości w Polsce, w różnych okresach historycznych? Tego można dowiedzieć się w Muzeum Pałacu w Wilanowie, gdzie otwarta została wystawa "Amor Polonus, czyli miłość Polaków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmartwychwstanie w Borgo San Sepolcro

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 08:46
Fresk "Zmartwychwstanie" został namalowany w 1465 roku przez Piera della Francesecce we wnętrzu ratusza w Sansepolcro jako rodzaj symbolu miasta (Sansepolcro oznacza Święty Grób). I do tej pory jest właśnie tam prezentowany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane dzieła Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 06:18
Muzeum Narodowe prezentuje ponad 300 prac artysty, wiele dotychczas nie wystawianych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazowieckie święta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 08:23
XIX-wieczna wieś Boże Narodzenie świętowała od Wigilii do święta Trzech Króli, a czas ten nosił nazwę "Gody". Ten barwny czas w swych chatach i dworkach prezentuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zabili go i uciekł

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 12:33
Czy naukowcy rozwiążą zagadkę śmierci Caravaggia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mordercy w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 09:05
"Zbrodnia i kara" to tytuł wystawy, jaką można od dzisiaj obejrzeć w paryskim Musée d'Orsay.
rozwiń zwiń