Kultura

Schizma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2009 11:09
Lata 90. to czas, który oceniamy dziś bardzo różnie. Możemy się spotkać z wieloma skrajnie różnymi ocenami pierwszej dekady wolności, Trzeciej RP. Czas po ’89 to również kolejna próba nowej definicji sztuki, artysty. Ten problem na wystawie „Schizma. Sztuka polska lat dziewięćdziesiątych” postanowił pokazać kurator wystawy, Adam Mazur.

Sztuka polska lat 90. oczywiście wywodzi się z tradycji sztuki polskiej poprzednich epok, jednak jest również próbą odejścia od narzucanych przez tradycję postaw, prądów, nurtów – swego rodzaju buntem, zerwaniem. Nie jest to zjawisko, które możemy zaobserwować tylko w sztukach plastycznych, dotyczy tak samo filmu, teatru, literatury – zauważa Adam Mazur.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z tomiku wierszy Marcina Świetlickiego, w którym poeta zauważa linię podziału jaka rozciąga się pomiędzy PRL-em i III RP.

"Schizma" to wystawa składajaca się z dwóch części. Pierwsza część - eksponowana w Galerii 1 i 2 - to prezentacja wybranych dzieł sztuki z Międzynarodowej Kolekcji Sztuki CSW Zamek Ujazdowski (od Zbigniewa Libery, Katarzyny Kozyry i Artura Żmijewskiego, przez Zygmunta Rytkę, Jerzego Truszkowskiego, Zofię Kulik, po Pawła Althamera, Marka Kijewskiego, Mirosława Bałkę). Ta część to "typowa wystawa" z ustawionymi w nowy, inspirujący sposób eksponatami z Kolekcji CSW (to w znacznej mierze "edycja nr 6" Kolekcji) - pisze Adam Mazur.

Druga część "Schizmy" ma charakter prezentacji materiałów źródłowych dotyczących działalności CSW Zamek Ujazdowski w latach 1989-1999. Ekspozycja archiwaliów ma miejsce w przestrzeni symbolicznie opuszczonej przez Kolekcję. Dokumentacja fotograficzna i dokumentacja wideo uzupełniona zostanie o rozmowy z kuratorami Zamku Ujazdowskiego. Jest też przypomnieniem takich wydarzeń jak: Raj utracony, Magowie i mistycy, Bakunin w Dreźnie, Idee poza ideologią, Antyciała, Granice obrazu, W tym szczególnym momencie. W oddzielnej sekwencji prezentowane będą filmy z pokazów indywidualnych (m.in. Jana Świdzińskiego, Zbigniewa Warpechowskiego, Alicji Żebrowskiej, Romana Stańczaka, Joanny Rajkowskiej).

Wystawa zbiega się z 20-leciem istnienia Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Pokazuje bogate zbiory CSW kompletowane przez cały czas działalności instytucji. Daje spojrzeć na kondycje tej sztuki, która przez ostatnie lata w Polsce powstawała i była eksponowana.

Warszawskie CSW gromadzi swą kolekcję od samego początku swego istnienia. Swymi wystawami daje pretekst do dyskusji, skupia środowisko artystyczne, krytyków i kuratorów, zadaje pytania o kondycję i rozwój polskiej sztuki współczesnej. CSW w Warszawie udało się stworzyć nową jakość pokazywania i prezentowania sztuki – rozwinęło znaczenie postać kuratora, rozpowszechniło ideę „wystawy problemowej”.

Ekspozycja "Schizma. Sztuka polska lat dziewięćdziesiątych" jest kolejnym pytaniem CSW o to czym jest sztuka współczesna.

Otwarcie wystawy: 9 października, godzina 18.00.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sztuka Akcji w CSW

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2008 09:55
Po raz 15 Centrum Sztuki Współczesnej w Zameku Ujazdowskim w Warszawie organizuje interdyscyplinarny festiwal „Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2008”. Podczas tegorocznej edycji festiwalowa publiczność będzie mogła zapoznać się z twórczością cenionych w Europie, lecz nieznanych dotąd w Polsce artystów z Francji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Betonowe dziedzictwo w CSW

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2007 13:14
CSW swą ekspozycją wpisuje się w debatę nad rolą przestrzeni nazywanej blokowiskiem, często kojarzonej pejoratywnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwa sztuki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 09:30
Tomy papierów, teczek, zapisków, część z nich na nowoczesnych elektronicznych nośnikach – tak dziś kojarzy nam się archiwum. Wielu powie „- Nuda”. Do spojrzenia na archiwum inaczej zapraszają organizatorki interdyscyplinarnego seminarium/warsztatu: „Archiwalna gorączka. Archiwa współczesnej historii i sztuki w Polsce po 1989 roku”.
rozwiń zwiń