Kultura

Mordercy w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 09:05
"Zbrodnia i kara" to tytuł wystawy, jaką można od dzisiaj obejrzeć w paryskim Musée d'Orsay.

"Zbrodnia i kara" to tytuł wystawy, jaką można od dzisiaj obejrzeć w paryskim Musée d'Orsay.

Zgromadzone na niej dzieła sztuki pokazują przestępców, popełniane przez nich zbrodnie, a także czekającą ich karę. Jednym z wystawionych w muzeum obiektów jest prawdziwa gilotyna.

Dzieła sztuki zgromadzone w Musée d'Orsay na potrzeby wystawy „Zbrodnia i kara" zostały stworzone w okresie od końca 18. wieku do roku 1981, czyli do zniesienia we Francji kary śmierci.
Oglądając te dzieła sztuki, można odnieść wrażenie, że artyści byli zawsze zafascynowani zbrodniami i zbrodniarzami. Obok dzieł takich artystów jak Géricault, Goya, Blake, Degas, Munch i Picasso, na wystawie możemy przyjrzeć się również ilustracjom artykułów prasowych poświęconych sławnym przestępcom, a także dokumentom policyjnym. Zwłaszcza obserwacja artykułów prasowych pozwala nam zrozumieć, jak w 19. wieku zbrodnia stała się magnesem przyciągającym czytelników gazet.

Oprócz zbrodni, wystawa porusza również - jak wskazuje jej tytuł - temat kary. Jej symbolem jest wystawiona w muzeum, niczym prawdziwe dzieło sztuki, gilotyna. Natykamy się na nią już w pierwszej sali wystawy. Jest ona pokryta czarnym suknem, przez co sprawia naprawdę ponure wrażenie.

(IAR)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Odnaleziony" Caravaggio

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2008 09:24
Dwa obrazy Caravaggia można oglądać na wystawie otwartej w zeszłym tygodniu w Edynburgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Artysta ma obowiązek zrobić codziennie jedną pracę”

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2008 11:44
Mimo że pracom Włodzimierza Pawlaka można zarzucić niespójność stylistyczną, jest to twórczość niezwykle konsekwentna. Od 1982 roku w jego pracach przewijają się i wzajemnie uzupełniają dwa wątki - egzystencjalny i zainteresowanie problemami formalnymi malarstwa. Otwarta przed kilkoma dniami wystawa prac artysty w stołecznej Zachęcie w pełni to potwierdza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Anty-krzyk"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 14:50
„Anty-krzyk" taki tytuł nosi otwarta od dzisiaj w Paryżu wystawa dzieł Edwarda Muncha. Jej organizatorzy chcą pokazać, że najsłynniejszy z obrazów artysty zatytułowany „Krzyk" nie jest ani jego najważniejszym, ani najbardziej reprezentatywnym dziełem.
rozwiń zwiń