Kultura

Drugie życie neonu (zobacz zdjęcia)

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 09:00
W latach świetności w samej Warszawie było ich ponad 2 tysiące. "Berlin", czy "Kino Praha" wylądowałyby na złomowisku, gdyby nie interwencja neonowych miłośników.
Audio

Obecnie wszystkie spoczywają w tymczasowej siedzibie Muzeum Neonu na Bródnie. Trafiają tu neony z Warszawy oraz innych miast Polski, które po renowacji prezentowane są na zagranicznych wystawach.

Rekordzista - "Jubiler" o gabarytach 8x4 metry, zdjęty rok temu z kamienicy na rogu ul. Kruczej i Al. Jerozolimskich – nie zmieścił się do garażu, więc czeka na zewnątrz.

Witold Urbanowicz, nasz przewodnik po Muzeum, jest studentem dziennikarstwa. Zna historię każdego eksponatu, gdy o nich opowiada w jego słowach słychać pasję. - A teraz zapalę literę N - obwieszcza. Tylko ta litera świeci w neonie Głównej Księgarni Technicznej.

Neony zazwyczaj stanowią nazwy miejsc i firm, ale zdarzają się też obrazki i wzory. – Szlaczek z "Tkanin Dekoracyjnych" z ulicy Nowowiejskiej przekazał nam właściciel sklepu z dywanami, który był likwidowany – opowiada Urbanowicz.

Świecące reklamy bywały architektonicznie związane z budynkami, na których je umieszczano. – Budynek kina Skarpa został rozebrany, ale neon już zawsze będzie w naszej kolekcji i może dzięki niemu wiele osób dowie się o istnieniu tych modernistycznych budynków – podkreślił.


W 2007 roku w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się wystawa zdjęć neonów. – Fotografowaliśmy neony przez wiele nocy, sporo z nich już nie istnieje, bo jeśli ich się nie konserwuje, niszczeją – wspomina i dodaje, że właśnie wtedy zrodził się pomysł założenia Muzeum. Jego misją jest zachowanie i ochrona istniejących jeszcze neonów. Część z nich, po renowacji, pozostaje w strukturze miast, a do Muzeum trafiają te, które zdecydowano się usunąć.

- 90 procent z neonów, które jeszcze pozostały na warszawskich fasadach, po prostu nie świeci – dodaje Iza Tarwacka, która od dziesięciu lat fotografuje neony. Jej zdaniem neony, kiedyś powszechne i niedoceniane, dziś stanowią doskonałe tworzywo dla sztuki.

Bo neony, to coś więcej, niż reklama!


Dlaczego neony szumią i kim byli ich projektanci?

Zapraszamy do zapoznania się z galerią, którą udostępniło nam Muzeum Neonu. Galeria znajduje się w boksie po prawej stronie.

Aby wysłuchać całej audycji "Drugie życie neonu", przygotowanego przez Urszulę Żółtowską-Tomaszewską, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

(asz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Reklamowa samowolka

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 19:15
Banerów, świecących neonów, ogromnych rozmiarów reklam zawieszonych na budynkach ulic wciąż przybywa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, co artysta może zrobić z żarówką

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 09:58
Świetlne kule i neonowe stworki opanowały Szwajcarię w ramach corocznego Festiwalu Świateł i Drzew.
rozwiń zwiń