Kultura

Ironiczna gra z historią sztuki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 13:00
Galeria Kameralna w Słupsku 14 stycznia była nie tylko miejscem wernisażu, ale też pracownią Mariusza Tarkawiana.
Audio

Młody artysta, rocznik 1983, na ekspozycji "Prace" pokazał swe rysunki, ale też zaprosił oglądających do obserwacji samego procesu tworzenia. Portretował oglądajacych wystawę i rozdawał powstałe w ten sposób prace.

Prace Mariusza Tarkawiana są bardzo różnorodne. Na wystawie w Słupsku prezentuje swoje rysunki i instalacje rysunkowe na ścianach galerii. 

Mariusz Tarkawian przyznaje, że tworzy prace, które sam zrobi lub nie zrobi za 20 lat, oraz artystów, którzy nie istnieją, oraz prace osób, które nie są jeszcze teraz artystami jak na przykład jego brat. Roman Lewandowski, ze słupskiej galerii, uważą, że artysta swymi rysunkami prowadzi rodzaj ironicznej gry z historią sztuki dawnej i współczesnej.

Mariusz Tarkawian jest uważnym obserwatorem, zauważają organizatorzy wystawy. -Jego rysunki zwykle powstają podczas dyskusji, które dyskretnie podsłuchuje utrwalając postacie I urywki zdań. W ten sposób powstają, osobiste i niepowtarzalne zapiski przetworzone przez bardzo osobisty filtr doznań. Postacie czasami uchwycone są bez ciał, tylko delikatnym konturem wybranych ich fragmentów. Pozbywając się zbędnego detalu w rysunkach wydobywa się emocja I filozoficzny sens zdarzenia. Często w rysunkach Tarkawian ujawnia humor i pełną ciepła ironię opisując zdarzenia, a szczególnie opisując bliski mu świat współczesnej sztuki.

Aby posłuchać, co Roman Lewandowski mówi o rysunkach Mariusza Tarkawiana należy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Ekspozycję można oglądać do 8 lutego.

 

Zobacz więcej na temat: Słupsk SZTUKA wystawa boks
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Byk w Elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2009 10:28
Z inicjatywy Andrzeja Wajdy w Radomiu działa Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Tym razem dla swych zwiedzajcąych przygotowało wystawę plakatów Franciszka Starowieyskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wilgoć w Warszawie" czyli potęga rysunku

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2010 16:42
Zobacz relację z otwarcia w warszawskim CSW wystawy "Fukt in Warsaw".
rozwiń zwiń