Kultura

Bazyliki w cekinach

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 12:22
Technika mozaiki - sięgająca czasów przedchrześcijańskich - sprawiała, że bazyliki lśniły w słońcu niczym zdobione cekinami.
Audio

Kiedyś, gdy rodziła się technika mozaiki, do tworzenia obrazów wykorzystywano tylko szare rzeczne kamyki. Im starsze są mozaiki, tym mniej barwne. Starorzymskie obrazy wykonywane w tej technice są czarno-białe, później zaczęły się pojawiać beżowo-brązowe, a w Portugalii można odnaleźć błękitno-popielate posadzki.

To znamienne, że początkowo mozaiką zdobiono właśnie posadzki. Z biegiem czasu zaczęto pokrywać nią wszystko - i fasadę, i ściany w nawie głównej, i muszlę absydy. Bogato zdobione fasady lśniły w słońcu, jakby były oblepione cekinami.

W sztuce chrześcijańskiej technika mozaiki pojawiła się wraz z pierwszymi bazylikami, czyli około IV wieku. Dziś znane są mozaiki z Włoch, Grecji, Turcji. Jak się rozwijała ta technika malarska (bo tak klasyfikujemy mozaikę) i gdzie możemy jeszcze ją spotkać, opowiadała dr Bożena Fabiani.

Kolejnej części audycji na temat mozaiki (w świątyni San Vitale w Rawennie) można będzie wysłuchać na antenie radiowej Dwójki 11 września o 9.45.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Mistrzyni gawęd o sztuce

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 15:30
Bartosz Panek gościć będzie doktor Bożenę Fabiani, której dwójkowe gawędy o sztuce europejskiej opublikowane zostały właśnie w postaci książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malarskie wędrówki z groty do pałacu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 11:00
Boże Narodzenie jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów sztuki chrześcijańskiej. Imponująca jest różnorodność przedstawień tego wydarzenia w malarstwie europejskim.
rozwiń zwiń