Kultura

Monet do renowacji

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 09:12
Proces rozpoczął się od usunięcia papierowych elementów z ramy.

Od usunięcia papierowych elementów z ramy rozpoczął się w Muzeum Narodowym w Poznaniu proces renowacji odzyskanego po kradzieży obrazu Claude'a Moneta "Plaża w Pourville". Skradziony we wrześniu 2000 roku obraz wrócił do muzeum cztery miesiące temu.

 

'' "Plaża w Pourville" Claude Monet (źr. Wikipedia)

- Usunięcie papierowych elementów z tyłu ramy pozwoli nam na uwolnienie pozostałości płótna na obrazie i przystąpienie do żmudnego procesu sklejania uszkodzonego obrazu - mówi Teresa Kozioł z pracowni konserwacji malarstwa Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Pierwszym etapem prac było zdjęcie z ramy nalepek świadczących o jej pochodzeniu, dokumentujących wcześniejsze zmiany właścicieli obrazu i prace konserwatorskie, jakie były prowadzone przy obrazie.

-Informacje te pozwalają odtworzyć historię obiektu. Te nalepki są dla nas bardzo istotne, bo często pozwalają podejmować decyzje mające wpływ na przebieg prac konserwatorskich. Czasem i tu zdarzają się ciekawe odkrycia: dziś pod nalepką właścicielską znaleźliśmy inną, którą będziemy chcieli odczytać - dodaje.

Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu, wyjaśnia, że zniszczenia dokonane przez złodzieja znacznie obniżyły wartość płótna. -Ta kradzież tylko z pozoru nie doprowadziła do wielkiej dewastacji. Tak naprawdę wycięcie z ramy to dewastacja ogromna, która poważnie obniżyła wartość dzieła - wyjaśnia Sobocińska.

Po usunięciu papierowych elementów i etykiet, płótno zostanie zdjęte z ramy i rozpocznie się proces sklejania z wyciętym obrazem zasadniczym.

-Teraz będziemy musieli dopasować płótno, odpowiednio naciągnąć włókna i nakleić je na nowo tak, aby łączenia rozciętych elementów były jak najmniej widoczne dla widzów. Nie wiemy, jak zachowa się płótno, jest ono zwolnione z naturalnego naciągu i zdeformowane. Musimy mu przywrócić pierwotny kształt - dodaje Kozioł.

Nie wiadomo, kiedy renowacja się zakończy, może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Po odzyskaniu obrazu eksperci gromadzili potrzebny sprzęt, materiały i potrzebną literaturę.

Obraz Moneta "Plaża w Pourville", skradziony we wrześniu 2000 roku z Muzeum Narodowego w Poznaniu, według ówczesnych szacunków był wart ok. 1 mln dol. "Plaża w Pourville" to jedyny obraz Moneta w polskich kolekcjach. Monet namalował go w 1882 roku. Jest to olej na płótnie o wymiarach 60 x 73 cm. Wchodzi - m.in. razem z obrazami "Spacer po klifie w Pourville" oraz "Sieci rybackie w Pourville" - w skład cyklu obrazów z tej nadmorskiej miejscowości, malowanych przez Moneta w tym samym roku.

Płótno Moneta było w Wielkopolsce od 1906 roku, kiedy to zostało zakupione przez niemieckie muzeum w Poznaniu. W Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego było eksponowane do 2000 roku. Policja zatrzymała sprawcę kradzieży i odzyskała obraz w styczniu 2010 roku.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Eksponaty Kenzo

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2009 14:44
Na aukcji Drouot w Paryżu sprzedano zbiory dzieł sztuki, należące do słynnego projektanta i dyktatora mody Kenzo. Wystawione eksponaty, ponad tysiąc sztuk, kupiono za blisko 2 miliony euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kościół do renowacji

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 11:26
Kościół św. Mikołaja w Jedlni k. Radomia, który stoi w miejscu historycznie związanym z królem Władysławem Jagiełłą, dostał prawie 3 mln zł z funduszy unijnych na renowację i modernizację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na długo za kraty za miłość do impresjonistów

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 12:03
10 lat więzienia grozi Robertowi Z., podejrzanemu o kradzież obrazu Claude'a Moneta "Plaża w Pourville" z poznańskiego Muzeum Narodowego. Prokuratura, po niespełna półrocznym śledztwie, skierowała do sądu akt oskarżenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paradoks Boscha

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2010 22:30
Obrazy niderlandzkiego malarza są reprodukowane równie często jak Leonarda da Vinci i Rembrandta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problemy z Boschem

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 08:00
Obrazy niderlandzkiego malarza są reprodukowane równie często jak Leonarda da Vinci i Rembrandta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż Moneta z Paryża do Internetu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 15:23
Szacuje się, że obrazy Claude'a Moneta obejrzy w Paryżu pół miliona ludzi. Wystawę można odwiedzić także w Internecie.
rozwiń zwiń