Kultura

Hamlet a rebours

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 11:41
Najbardziej oczekiwana teatralna premiera jesieni już za nami. Na warszawskiej scenie przy Wierzbowej oglądać można „Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo!


 

Fragment spektaklu i rozmowy z twórcami''
Po „Rzeźni”, „Portrecie”, „Miłości na Krymie” Jerzy Jarocki po raz drugi sięgnął po „Tango” Sławomira Mrożka. Dramat, który z sukcesem obiegł sceny całego świata.

Tekst trafił do druku w 1964 roku. Rok później Jerzy Jarocki przeniósł go na deski Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Minęło prawie pół wieku i Jarocki zdecydował się na jego nową interpretację. Dlaczego? Jak wyjaśnia jest to ciągle aktualny, bardzo dobrze napisany tekst. - Rozterki Artura są dziś rozterkami młodych ludzi wchodzących w życie, poszukujących sensu, własnej tożsamości. Artur to Hamlet a rebours- dodaje Jerzy Jarocki.
W postać Artura wciela się Marcin Hycnar, który współpracował z Jerzym Jarockim przy „Kosmosie” (także w Teatrze Narodowym). Zdaniem Hycnara Artur jest idealistą, który pragnie przede wszystkim porządku w świecie. - Chciałby, żeby wszyscy i wszystko było na swoim miejscu. Ojciec powinien być ojcem, a syn- synem. W takim tradycyjnym świecie mógłby się buntować. W momencie kiedy jego najbliżsi są głosicielami wolności, nie ma niczego, przeciw czemu mógłby się buntować- wyjaśnia Marcin Hycnar.

Jerzy Jarocki dodaje, że „Tango” ma w sobie komediowość, która ujawnia się w strukturze scen i konstrukcji dialogów, dlatego nie chciał z tego rezygnować. - Starałem się jednak na pewne sprawy spojrzeć bardziej serio. Nie chciałem zrobić z "Tanga" jakiegoś ponurego spektaklu. Dramat będzie, ale w końcówce - dodaje Jerzy Jarocki.
Próby do "Tanga" trwały wyjątkowo długo, bo zaczęły się już w lutym. Już wtedy Jan Englert zapowiadał, że jeżeli za inscenizację tej sztuki bierze się taki mistrz jak Jerzy Jarocki, to nie ma powodu wątpić w sens wystawiania tego dramatu. I pewnie wtedy nie przypuszczał, że pojawi się w spektaklu w roli Eugeniusza. Pierwotnie w postać tę miał się wcielić Zbigniew Zapasiewicz, a po jego śmierci Andrzej Łapicki. Na dwa tygodnie przed premierą pracę nad rolą Eugeniusza musiał zacząć dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, który na scenie pojawi się obok m.in.:  Grażyny Szapołowskiej, Kamili Baar, Jana Frycza, Grzegorza Małeckiego.

Premiera "Tanga" odbyła się 29 października na scennie przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego.

Więcej na temat najbardziej oczekiwanej premiery jesieni w Magazynie teatralnym.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

„Wiele hałasu o nic”- WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2009 11:55
„Wiele hałasu o nic” to jedna z najrzadziej wystawianych komedii Wiliama Szekspira. Maciej Prus, który reżyserował dzieła angielskiego dramaturga kilkakrotnie, wyjaśnia, że gdyby wiedział ile trudności wiąże się z realizacją tej sztuki, prawdopodobnie nie podjąłby się tego zadania. Efekty zmagań z tym trudnym tekstem publiczność mogła poznać 12 grudnia, kiedy odbyła się premiera spektaklu. W maju spektakl ponownie powrócił do repertuaru Teatru Narodowego. Na naszych czytelników czekają podwójne
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sześć scen w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 10:51
Spotkanie Teatrów Narodowych to międzynarodowy festiwal, który odbędzie się w październiku i listopadzie 2009 w Warszawie. Jego inicjatorem jest Teatr Narodowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobry rok Teatru Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 12:50
- To był rok wielu udanych premier, wielu dobrze zagranych ról, fantastycznej frekwencji- tak, to co działo się na scenie Teatru Narodowego podsumowuje Jan Englert. Dyrektor tej sceny zapowiada, że w planach repertuarowych na 2010 znalazło się wiele ciekawych tytułów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mit w M3 - konkurs zakończony!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 09:16
7 listopada 2008 roku na deski Teatru Narodowego trafił spektakl Antoniny Grzegorzewskiej "Ifigenia", od tamtej pory cieszy się niemałą popularnością. Reżyserka wciąż zaprasza na spektakl na scenie przy Wierzbowej. .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na styku jawy i snu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 00:02
"Księżniczka na opak wywrócona" to nowa propozycja Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl reżyseruje Jan Englert, który do współpracy zaprosił m.in.: Małgorzatę Kożuchowską, Piotra Adamczyka, Ewę Konstancję Bułhak, Grzegorza Małeckiego.
rozwiń zwiń