Kultura

Teatralne zawirowania sezonu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 09:18
Sezon teatralny 2009/2010 trwa od września. Za nami kilka udanych premier, wiele zapowiadających się ciekawie tytułów jest w próbach. Na jakie spektakle warto zwrócić uwagę, a jakie można pominąć podpowiadają goście Tomasza Mościckiego w "Sezonie na Dwójkę" - Jacek Wakar i Janusz Majcherek

"Wiarołomni" to dramat opisujący skomplikowane relacje pomiędzy trójką bohaterów uwikłanych w burzliwy związek. Jeden z bohaterów – „reżyser Bergman” – pisze scenariusz o rozpadzie małżeństwa. Pracuje z aktorką, która jest jednocześnie tworem jego wyobraźni. Dzięki takiemu pomysłowi narracyjnemu historia nabiera głębszego znaczenia – wkraczamy w świat starszego mężczyzny, który rozlicza się ze swoją przeszłością. Bohaterka staje się medium, przez które ujawnia się cały dramat, cała historia.

-Obok „Tanga” w reż. Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym (premiera 29 października 2009), jest to jedna z najważniejszych premier tego sezonu - uważa Jacek Wakar.

W przedstawieniu Artura Urbańskiego główną rolę gra Maja Ostaszewska, w postać Bergmana wciela się Władysław Kowalski. Na scenie pojawiają się jeszcze: Magdalena Kuta, Maria Maj, Agnieszka Podsiadlik, Karolina Dafne Porcari, Redbad Klijnstra, Lech Łotocki, Adam Woronowicz, Aniela Nykowska / Lena Czaplicka.

Zobacz wideo z próby!

Na dość ciekawe przedsięwzięcie zdecydował się Paweł Wodziński, który w Teatrze Polskim w Bydgoszczy wyreżyserował pięć dramatów Słowackiego. Można je obejrzeć w jeden wieczór, trzeba tylko zarezerwować 6 godzin. Na spektakl "Słowacki. 5 dramatów. Rekonstrukcja historyczna" składają się "Mazepa", "Sen srebrny Salomei", "Ksiądz Marek", "Horsztyński", "Kordian". Spektakl jest próbą przywrócenia krytycznego wymiaru twórczości Słowackiego i za jej pomocą podjęcia debaty na temat postkolonialnych uwikłań naszej historii i kultury, stale obecnych w naszym życiu od 300 niemalże lat.

 

''"Skiz" Teatr Ateneum

24 stycznia na deskach teatru Ateneum odbyła się premiera spektaklu "Skiz" w reż. Marii Spiss. Do tej pory tekst Zapolskiej czytany był jako komedia salonowa. Reżyserka zdecydowała się potraktować ten tekst nieco inaczej. -Pod przykrywką ironii i lekkości będę starała się przemycić poważniejsze treści- zapowiadała przed premierą.

Tytułowy „Skiz” to nazwa karty, która w grze bije wszystkie inne. To też rodzaj gry jaką prowadzą między sobą bohaterowie sztuki Zapolskiej. Dwie małżeńskie pary, doświadczeni Lulu (Halina Łabonarska) i Tolo (Krzysztof Tyniec) oraz młodzi stażem Wituś (Wojciech Brzeziński) i Muszka (Anna Gorajska). Zabawa w uwodzenie szybko wymyka się im spod kontroli. Sprawdzone formuły gry ulegają wyczerpaniu, gramatyka niewinnego flirtu przestaje obowiązywać.

Zdaniem Jacka Wakara Maria Spiss w bezbolesny sposób uwspółcześniła grę, do której dochodzi między czwórką bohaterów.

Zdaniem Janusza Majcherka jest to przedstawienie przeciętne. - Reżyserka dokonała dość znaczącego skrócenia tekstu Zapolskiej, pozostawiając tylko szkielet (w rezultacie spektakl trwa zaledwie godzinę). - Jest mi trochę szkoda, że reżyserka zrezygnowała z odwołania do stylu epoki, w którym tekst powstał - dodaje Janusz Majcherek.

Zobacz wideo z próby!

W listopadzie na deskach Teatru Polskiego odbyła się premiera „Krainy kłamczuchów” w reżyserii Macieja Wojtyszki. Spektakl przedstawiający dwa dni z życia dwóch literatów – niepowtarzalnych, niepodrabialnych kłamców włoskiego renesansu: Petrarki i Boccaccia. Następnie, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (na podstawie autorskiego tekstu "Semiramida"), zdecydowała się opowiedzieć o mało znanym fakcie, jakim była trwająca pięć miesięcy wizyta francuskiego filozofa i pisarza Denisa Diderota, autora słynnego Kubusia Fatalisty i jego pana na dworze carycy Katarzyny II w 1774 roku. Spektakl "O rozkoszy" Wojtyszko wyreżyserował w oparciu o własnoręcznie napisany tekst pt. "Semiramida".

- Maciej Wojtyszko po raz kolejny udowodnił, że jest najlepszym realizatorem swoich własnych tekstów - uważa Tomasz Mościcki. - Jego realizację cenię sobie bardziej, niż Erwina Axera (dokonał jej w 1996 na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie)- dodaje.

W obsadzie m.in.: Tomasz Międzik, Rafał Dziwisz, Hanna Bieluszko, Wojciech Skibiński, Krzysztof Jędrysek, Marta Waldera , Agnieszka Berny, Katarzyna Bąk-Chuchacz.

(na podst. "Sezonu na Dwójkę", 2 lutego 2010)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Ćmy barowe

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2010 07:00
"Gwiazdy na porannym niebie" to jedna z tych sztuk Aleksandra Galina, która przyczyniła się do wzrostu jego popularności, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Za sprawą Andrzeja Pieczyńskiego spektakl trafia do repertuaru Teatru Polskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurs ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 09:34
Wydaje mu się, że ma znakomite poczucie humoru, wspaniałe podejście do kobiet, umie wyjść zwycięsko niemal z każdej opresji, jednym słowem doskonale łączy w sobie wszystkie przypisane do niego role. Z drugiej zaś strony przeżywa wewnętrzne rozterki i nie wie do końca jak odnaleźć się w codzienności. Tak w skrócie przedstawia się obraz „Ojca polskiego” w reżyserii i wykonaniu Rafała Rutkowskiego. W Teatrze Polonia trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą. Zapraszamy do obejrzenia materiału w
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debiut Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 09:29
"Pan Jowialski" to nowa propozycja Teatru Polonia. Za reżyserię i opracowanie tekstu odpowiadają Anna Polony i Józef Opalski. Zobacz wideo z próby! Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami.
rozwiń zwiń