Kultura

Teatr zachęca do wizyty w kinie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 19:00
Już 23 września w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się pierwsze spotkanie Nowego Klubu Filmowego. Zgłoszenia można wysyłać do 13 września.
Audio

W "Magazynie" gościła kuratorka filmowa i krytyk sztuki, Adriana Prodeus, założycielka Nowego Klubu Filmowego przy Nowym Teatrze w Warszawie. Na antenie "Czwórki" zachęcała do wzięcia udziału w spotkaniach.

– Nie jestesmy klasycznym DKF-em – podkreśla organizatorka. – Nowy Klub Filmowy to nietypowa inicjatywa. Wyselekcjonowana grupa uczestników spotyka się wieczorami na tak zwanych tajnych kompletach w teatrze. Tam odbywają się projekcje wybranych wcześniej filmów, po których następują ożywione dyskusje na ich temat, często przeradzając się w kłótnie i ostrą wymianę zdań – przyznaje krytyczka.

Przy wspólnym oglądaniu filmów wytwarza się jedyna w swoim rodzaju zbiorowa energia. Niekiedy jest niezwykle pozytywna i pozwala spojrzeć na film z zupełnie innej perspektywy. Tego typu spotkania pokazują, że jest niezliczona ilość sposobów postrzegania jednego filmu.

Klub ma na celu stworzyć płaszczyznę komunikacji z potencjalnymi widzami. Ma kształcić światopogląd kulturalny i rozwijać ich wrażliwość. Tytuły filmów często powiązane są  tematyką z aktualnymi propozycjami teatrów.

– Jest to zabieg celowy – podkreśla kuratorka. – By zrozumieć co dzieje się w teatrze, warto obejrzeć trochę filmów – zaznacza.

– Uczestnikami tych spotkań są osoby w przeróżnym wieku, związane z różnymi dziedzinami sztuki, ale, przede wszystkim, otwarte na dyskusje i chętne do poszerzania własnych horyzontów. Takich osób szukamy – sygnalizuje Adriana Prodeus. Nabór do grupy odbywa się na podstawie CV ze zdjęciem oraz krótkim uzasadnieniem uczestnictwa.

Spotkania są bezpłatne, jedynym warunkiem jest znajomość języka angielskiego umożliwiająca zrozumienie filmów.

Zgłoszenia należy wysyłać na adres: nkf@nowyteatr.org od 1 do 13 września 2010 roku.

O klasycznym Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Overground", działającym przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, opowiedziała Agata Olszewska. Hasłem "Nie idź do Multi, idź do KINA!" zachęcała do udziału w projekcjach i dyskusjach.

 

 

Am

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jak budować repertuar, aby zainteresować widza?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2010 20:10
Na ile program teatru ma kształtować gust dyrektora artystycznego, a na ile publiczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grand Prix Nowych Horyzontów dla filmu z Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 16:31
"Zwyczajna historia" młodej reżyser Anochy Suwichakornpong to nasycona politycznymi aluzjami opowieść o więzi między pielęgniarzem i jego sparaliżowanym pacjentem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź w konwencji noir

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 18:00
Ruszyły zdjęcia do filmu Borysa Lankosza, "Odkryta". Obraz będzie promował Łódź w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zgorszenie publiczne" po śląsku

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 09:55
Pełnometrażowy debiut Macieja Prykowskiego to komedia romantyczna, której akcja dzieje się na małym śląskim osiedlu.
rozwiń zwiń