Kultura

Och-Teatr

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 11:34
Och-Teatr właśnie tak będzie nazywała się nowa teatralna scena, która już niebawem pojawi się na kulturalnej mapie stolicy. Sceną przy Grójeckiej zarządzała będzie Krystyna Janda. Za wizerunek miejsca i program artystyczny będzie odpowiadała jej córka- Maria Seweryn.

Właścicielem budynku jest Instytucja Filmowa Max- Film. Prezes instytucji Lech Jaworski i Krystyna Janda podpisli już pierwszą umowę na mocy której fundacja aktorki uzyskała możliwość dzierżawy obiektu przez najbliższych 20 lat. Pełnoprawnie też może prowadzić tam działalność artystyczną.

Krystyna Janda nie ukrywa, że na otwarcie nowej sceny zdecydowała się z powodów ekonomicznych. Teatr Polonia, który powstał zaledwie cztery lata temu (także w budynku po nieczynnym kinie) ma już w swoim repertuarze 28 tytułów. Z powodu ograniczeń przestrzennych Teatru Polonia, niektóre z przedstawień wracają do repertuaru nawet po kilkumiesięcznej przerwie. Krystyna Janda w rozmowie z Polskim Radiem dodała, że tytuły, które ostatnio pojawiły się w repertuarze Teatru Polonia gra nawet po kilkunastu aktorów, przez co spektakle te nie przynoszą żadnego zysku. Krystyna Janda dodała, że mogłaby zacząć myśleć inaczej i robić spektakle np. dwuosowowe, ale nie uważa, żeby to było dobre rozwiązanie. "Wolę postawić się w dość ryzykownej sytuacji i zrobić skok na 600 miejsc"- dodała aktorka. 

Pierwsze plany repertuarowe nowej sceny są już znane. Część tytułów przeniesionych zostanie z Teatru Polonia, nowe spektakle mają być bardziej odważne, otwarte, aktualne, współczesne, "zakręcone".  Na otwarcie Och- Teatru  23 października aktorka zagra monodram "Ucho, gardło, nóż". Później zobaczymy m.in. spektakl "Miss HIV" Macieja Kowalewskiego, odbędą się też koncerty Marii Peszek, Katarzyny Nosowskiej czy Gaby Kulki. W programie jest również premiera dla dzieci - "Zielone ZOO" według tekstów Tuwima i Brzechwy.

Maria Seweryn, która ma zająć się wizerunkiem i programem artystycznym sceny powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem, że przez kilka lat mieszkała w tej dzielnicy i wydaje jej się dość martwym miejscem. "Teraz będzie miejsce w którym będzie można zatrzymać się np. na kawę"- dodała aktorka.

Zanim pierwsi widzowie pojawia się w Och-Teatrze scenę czeka generalny remont. We wnętrzu dawnego kina zachowało się nimal w całości jego pierwotne wyposażenie. Gmach przy Grójeckiej niebawem skończy 60 lat. W 1948 r. zaprojektował je Mieczysław Piprek. Powstało w latach 1949-50. W lutym tego roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kubuś i jego pan w kadrze

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 11:02
27 marca na deskach Och-Teatru zobaczymy premierę "Kubusia Fatalisty i jego pana".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurs ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 09:34
Wydaje mu się, że ma znakomite poczucie humoru, wspaniałe podejście do kobiet, umie wyjść zwycięsko niemal z każdej opresji, jednym słowem doskonale łączy w sobie wszystkie przypisane do niego role. Z drugiej zaś strony przeżywa wewnętrzne rozterki i nie wie do końca jak odnaleźć się w codzienności. Tak w skrócie przedstawia się obraz „Ojca polskiego” w reżyserii i wykonaniu Rafała Rutkowskiego. W Teatrze Polonia trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą. Zapraszamy do obejrzenia materiału w
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kłamcy włoskiego renesansu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 13:07
Nowa scena Teatru Polskiego-Scena Kameralna działa od niespełna trzech tygodni, a po „Szewcach” Macieja Prusa, doczekaliśmy się na niej drugiego, premierowego spektaklu. „Krainę kłamczuchów” przygotował Maciej Wojtyszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Żebrowskiego już działa

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2010 07:00
Pałac Kultury i Nauki staje się swoistym zagłębiem teatralnym. W jego przestrzeniach działa już Teatr Dramatyczny, Studio i Lalka. Dołącza kolejny- prywatny Teatr 6. piętro, któremu przewodzą: dyrektor artystyczny Michał Żebrowski i dyrektor programowy Eugeniusz Korin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesny Kubuś Fatalista

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 08:50
Ekstrawertyk, wiejski filozof i gaduła - Kubuś Fatalista i życiowy nieudacznik - Pan różnią się od siebie jak ogień i woda. Za sprawą Diderota wyruszają w podróż, podczas której okazuje się, że żyć bez siebie nie mogą.
rozwiń zwiń