Kultura

16. Festiwal Ogrody Muzyczne. Słowacja gościem honorowym

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 17:26
"Po obu stronach gór" - to hasło 16. Festiwalu Ogrody Muzyczne. W programie kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych: projekcji sfilmowanych wybitnych inscenizacji operowych i spektakli baletowych, spotkań z wybitnymi artystami oraz koncertów live. Gościem Honorowym 16. Ogrodów jest Słowacja.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/LiteWriting aka Loreen72

Tegoroczny festiwal odbywać się będzie w dn. 15 lipca-9 sierpnia na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Wśród gości 16. Ogrodów będą - jak zapowiadają organizatorzy - m.in.: Janusz Majewski, Krzesimir Dębski, Boris Kudlička. Spodziewany jest także przyjazd rumuńsko-francuskiego reżysera Radu Mihăileanu. Twórca ten zdobył nagrodę publiczności 15. Festiwalu Ogrody Muzyczne - Złotą Konewkę 2015 za świetny film „Koncert”. Podczas tegorocznych Ogrodów film będzie pokazany ponownie, a projekcję poprzedzi wręczenie Radu Mihăileanu Złotej Konewki.

Słowacki folk

15 lipca w Koncercie inauguracyjnym "Oj, zabawa! Janosikowa muzyka" wystąpi słowacka grupa folkowa Kandráčovci. W programie - słowacka muzyka źródeł. Gościem wieczoru będzie Dušan Krištofík, ambasador Słowacji w Polsce.

Interesująco zapowiada się wieczór „Twórcy”, podczas którego Boris Kudlicka – jeden z najbardziej znanych Słowaków mieszkających w Polsce – opowie o swoim ojcu, artyście malarzu, wieloletnim profesorze Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie.

W cyklu portretów muzycznych zaprezentowane zostaną filmy o Leonardzie Bernsteinie, Arbo Pärcie i Fryderyku Chopinie. Dokument o naszym najsławniejszym kompozytorze zrealizował w 2014 r. Phil Grabsky – Brytyjczyk z polskimi korzeniami, autor znakomitego cyklu o kompozytorach „W poszukiwaniu…” („In search of…”). Zdjęcia kręcono m.in. podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”. Gościem wieczoru przed projekcją „W poszukiwaniu Chopina” będzie pianista Paweł Kowalski.

Opera na najwyższym poziomie

Blok operowy wypełnią przedstawienia zarejestrowane w nowojorskiej Metropolitan Opera, a baletowy spektakle z moskiewskiego Teatru Bolszoj.

Gwoździem programu koncertowego będzie - zdaniem organizatorów - występ YOGA Orchestra of the Americas – Młodzieżowej orkiestry obu Ameryk.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się w klimatyzowanym namiocie, rozbitym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Może on pomieścić ok. tysiąca widzów. Wieczory zaczynają się o godz. 19.00, z wyjątkiem projekcji oper z Met, które rozpoczynają się o godz. 18.00. Początek pozostałych projekcji i koncertu inauguracyjnego po spotkaniu z gościem wieczoru, ok. godz. 19.40.

pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Koniec projektu Marthy Argerich w Lugano?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 13:00
- Fundatorzy uznali, że chcą zaangażować się w inne działania - mówił w Dwójce Etienne Reymond, dyrektor Festiwalu w Lugano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamelin: nie spodziewałem się, że będę solistą

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 12:00
– Grałem w życiu dużo mniej koncertów niż pianiści w moim wieku, ale za to dużo więcej muzyki kameralnej – mówił Charles Richard-Hamelin w przerwie swojego występu z Polską Orkiestrą Radiową.
rozwiń zwiń