Kultura

68. Festiwal Berlinale. Film Małgorzaty Szumowskiej z dużymi szansami na Złotego Niedźwiedzia

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 10:58
Polski film "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej i polsko-serbsko-rosyjska koprodukcja "Dowłatow" Aleksieja Germana jr. - to obrazy, które powalczą o nagrody na rozpoczynającym się dzisiaj 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Niemiecki konkurs filmowy to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów reżyserskich na świecie. Obok obrazu Szumowskiej na festiwalu znajdziemy również kilka innych polskich akcentów.
Audio
  • Mateusz Kościukiewicz o roli w filmie "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej (jedynka/IAR)
Berlinale
BerlinaleFoto: PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Filmem otwierającym będzie „Wyspa psów” amerykańskiego twórcy Wesa Andersona. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie zaczyna się dziś i potrwa do 25 lutego.

poranek_Podsiadlik_1200.jpg
"Twarz". Najnowsza rola Agnieszki Podsiadlik

"Twarz" w reż. Małgorzaty Szumowskiej będzie miała na Berlinale swoją międzynarodową premierę. Jak zapowiadają producenci, film, który będzie pokazywany w Konkursie Głównym Festiwalu, jest współczesną baśnią o człowieku, który stracił twarz w wypadku. W głównej roli zobaczymy Mateusza Kościukiewicza ("Wszystko, co kocham" czy "Matka Teresa od kotów"), aktora od dawna współpracującego z Szumowską i określonego w 2012 roku jako wschodząca gwiazda europejskiego kina. Szumowska po raz kolejny zaskakuje fabułą. Jacek, główny bohater produkcji, po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować, więc staje się dla nich kimś obcym.

To kolejny tytuł Szumowskiej pokazywany na Berlinale po "W imię...", nagrodzonym w 2013 roku m.in. nagrodą Teddy przyznawaną filmom o tematyce LGBT, oraz "Body/ciało" wyróżnionym trzy lata temu Srebrnym Niedźwiedziem dla Najlepszego Reżysera. Autorem zdjęć i współscenarzystą "Twarzy" jest stale współpracujący z reżyserką operator Michał Englert, a za montaż odpowiadał nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową Jacek Drosio. W filmie występują także m.in. Agnieszka Podsiadlik, Małgorzata Gorol, Roman Gancarczyk, Iwona Bielska, Krzysztof Czeczot i Krzysztof Ibisz. Na ekrany polskich kin obraz wejdzie 6 kwietnia.

„Garpastum” z dużymi szansami na trofeum

W Konkursie Głównym znalazł się także najnowszy film Aleksieja Germana jr., autora m.in. "Garpastum", "Papierowego żołnierza" i "Pod elektrycznymi chmurami". "Dowłatow", powstały w rosyjsko-polsko-serbskiej koprodukcji, to przypomnienie kilku dni z życia rosyjskiego pisarza Siergieja Dowłatowa. Akcja filmu dzieje się w 1971 roku, gdy żadne z oficjalnych wydawnictw w Związku Radzieckiego nie chce przyjąć prac literata. Ten, by wydrukować swoje teksty, wykonuje coraz bardziej absurdalne polecenia sowieckiego związku pisarzy. Film jest historią, jak zapowiada producent, "nie tylko Dowłatowa, ale i ludzi, dzięki którym stał się wielkim pisarzem, w tym jego przyjaciela, Josifa Brodskiego". 

Z kolei w sekcji "Berlinale Forum", prezentującej filmy łączące sztukę i filmy awangardowe, prace eksperymentalne i polityczne reportaże, wśród 44 tytułów z całego świata zaprezentowana zostanie "Wieża. Jasny dzień". Debiut Jagody Szelc, studentki łódzkiej filmówki, był pokazywany wcześniej m.in. na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Polskie akcenty

Krótkometrażowa animacja "Na zdrowie!" Pauliny Ziółkowskiej ma z kolei szansę na Kryształowego Niedźwiedzia. Tytuł znalazł się wśród 16 innych tytułów w konkursie filmów dla młodzieży "Generation 14plus", w której obrazy oceniają dwie grupy: profesjonaliści z branży filmowej, a także młodzież w wieku 7-14 lat. "Na zdrowie!" to opowieść o tym, że w chaosie kichnięć zwiastujących epidemię najgorzej jednak jest pochorować się na siebie samego.

Polsko-niemiecka koprodukcja "Whatever Happens Next" w reż. Juliana Poerksena to film drogi, który opowiada o - jak zapowiadają twórcy - "pewnym łobuzie i jego wyprawie w poszukiwaniu wolności, samookreślenia i tego, czym jest odpowiedzialność, dzięki której niechcący odkrywa, czym jest radość życia". Jest to skormna jeśli chodzi o użyte środki produkcji opowieść o chłopcu, który podczas podróży "poznaje różne typy ludzkie: melancholików, zakochanych, cwaniaków, szaleńców, a także postaci po prostu piękne", będzie pokazana w sekcji "Perspektive Deutsches Kino". zobaczymy m.in. Andrzeja Mastalerza, Mariusza Jakusa, Piotra Żurawskiego, Jędrzeja Taranka, Darię Polasik i Kacpra Olszewskiego.

W poprzednim roku ze statuetką z Berlinale wróciły m.in. Agnieszka Holland i Kasia Adamik - reżyserki "Pokotu", który został doceniony Srebrnym Niedźwiedziem im. Alfreda Bauera, przyznawanym filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej.

MS/PAP/IAR

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Podsumowanie Berlinale i wspomnienie Danuty Szaflarskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 13:53
Dramat "On Body and Soul" węgierskiej reżyserki Ildiko Enyedi otrzymał Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Wydarzenia Berlinale podsumował Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pokot" - Agnieszka Holland, jakiej nie znaliśmy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 14:15
- Długo wchodziłem w ten film, ale potem absolutnie urzekła mnie, i ta wielogatunkowość, wielowarstwowość, i te różne odcienie i kolory. "Pokot" to film, którego Agnieszka Holland do tej pory jeszcze nie zrobiła. Tam jest wszystko - mówi krytyk Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń