X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Narodowe czytanie dzieł Fredry w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 15:17
Twórczość Aleksandra Fredry jest ponadczasowa, bo kłótnie towarzyszą nam od zawsze - uważa Krzysztof Orzechowski, dyrektor teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Audio
  • Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry w Krakowie - "Zemsta" (IAR)
  • Dorota Segda występująca w roli Podstoliny: poezja jest stworzona do tego, by czytać ją na głos (IAR)
  • Krzysztof Orzechowski, dyrektor teatru im. Juliusza Słowackiego: zagranie "Zemsty" wymaga ogromnych umiejętności technicznych (IAR)
Aleksander Fredro
Aleksander FredroFoto: Polona.pl/domena publiczna

Znani krakowscy aktorzy czytali w sobotę na scenie pod Wieżą Ratuszową "Zemstę" Aleksandra Fredry. Na krzesełkach i na stojąco słuchali ich licznie zgromadzeni krakowianie i turyści, przechodzący przez Rynek Główny. Spektakl odbył się w ramach "Narodowego czytania".
W spektaklu wystąpili: Dorota Segda, Urszula Grabowska, Krzysztof Orzechowski, Tadeusz Malak, Leszek Piskorz, Wiktor Loga-Skarczewski, Rafał Dziwisz, Franciszek Muła, Jerzy Fedorowicz jr, Andrzej Kaczmarczyk i Bogusław Dopart.
Po dwugodzinnym spektaklu publiczność nagrodziła artystów oklaskami na stojąco. - Dziękuję, że państwo przyszli - mówiła po spektaklu Segda osobom, które gratulowały jej występu i prosiły o autografy.

Oglądaj transmisję z Narodowego czytania dzieł Fredry NA ŻYWO>>>>

Jak zaznacza w rozmowie Krzysztof Orzechowski - wcielający się w rolę Cześnika dyrektor teatru imienia Juliusza Słowackiego, „Zemsta” to ponadczasowe dzieło.
- Swary, kłótnie i awantury towarzyszą nam od zarania dziejów, więc to się nie zestarzeje - mówi.
Dorota Segda występująca w roli Podstoliny, zachęca do wspólnego czytania poezji nie tylko raz w roku.

- Ja zawsze czytam poezję głośno. Ona dopiero wtedy brzmi. Poezja jest stworzona do tego, żeby ją czytać na głos.

Utwory Fredry czytane były w sobotę także w bibliotekach i szkołach Krakowa. Nietypową formę zaangażowania się w "Narodowe Czytanie" zaproponował m.in. Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida i zorganizował happening literacki "Zemsta na Centralnym". Osoby przechodzące obok księgarni przy Placu Centralnym otrzymywały fragmenty komedii pisarza do czytania, mogły także sfotografować się z przedstawiającą autora makietą.

Cała Polska czyta Fredrę

W sobotę ruszyła ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Jest ona poświęcona utworom Aleksandra Fredry, XIX-wiecznego komediopisarza i pamiętnikarza. W tym roku przypada 220. rocznica urodzin autora "Zemsty", "Męża i żony" i "Pana Jowialskiego". Utwory Fredry będą czytane w ponad sześciuset polskich miejscowościach - w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach i urzędach. Oficjalnie akcję rozpoczęła w sobotę para prezydencka odczytaniem utworu „Trzeba by” w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Patronat nad akcją objęło Polskie Radio.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w ubiegłym roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Ruszyło Narodowe czytanie dzieł Fredry. Rozpoczął prezydent Komorowski

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 11:41
Dziś ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, poświęcona utworom Aleksandra Fredry, XIX-wiecznego komediopisarza i pamiętnikarza. Jego utwory są czytane w ponad sześciuset polskich miejscowościach. Patronat nad akcją objęło Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe czytanie Fredry. Prezydent: to samo dobro

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 12:28
- Twórczość Aleksandra Fredry pokazuje nam prawdę o nas samych - tak Bronisław Komorowski zachęcał do czytania dzieł komediopisarza i poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe czytanie dzieł Fredry. W Radomiu poszło śpiewająco

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 14:30
Rok temu w Radomiu Mickiewicza czytał białoruski piłkarz. Tym razem z tekstem Fredry zmierzył się amerykański muzyk.
rozwiń zwiń