Kultura

25. Malta Festival Poznań pod znakiem Nowego Ładu Światowego

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 02:10
- Chcemy bardzo, by tegoroczny idiom Malty był okazją, żeby powiedzieć sobie na chwilę stop i zastanowić się nad tym, jak to wszystko działa - mówi Katarzyna Tórz.
Audio
  • Nowy Ład Światowy na 25. Malta Festival Poznań (Klub Trójki)
Neon do końca trwania Malta Festival Poznań, w godz. 22.00-4.00 będzie świecił na budynku Starej Rzeźni. Został on zaprojektowany przez Tima Etchellsa na zamówienie Malta Festival Poznań, w ramach programu Idiomu Nowy Ład Światowy. Wykonała go pracownia Reklama-Neony Piotra Heinze
Neon do końca trwania Malta Festival Poznań, w godz. 22.00-4.00 będzie świecił na budynku Starej Rzeźni. Został on zaprojektowany przez Tima Etchellsa na zamówienie Malta Festival Poznań, w ramach programu Idiomu Nowy Ład Światowy. Wykonała go pracownia "Reklama-Neony" Piotra HeinzeFoto: Maciej Zakrzewski

Tematem jubileuszowego 25. Malta Festival Poznań, który rozpoczął się 8 czerwca i potrwa do 28 czerwca, jest New World Order/Nowy Ład Światowy. - Znajdujemy się w sytuacji, w której rozwiązania systemowe wymyślone w okolicy 1990 roku, powoli się wyczerpują i okazuje się, że sztuka bardzo interesuje się tym, by wymyślać przyszłość. W rozmaitych konwencjach, sytuacjach i na różne sposoby - uważa Tomasz Plata.

Centrum festiwalowym jest trzeci rok z rzędu Plac Wolności. To tam działa Generator Malta, czyli program kulturalny, aktywizujący lokalną społeczność Poznania. Plac Wolności stanie się także maltańską Agorą.

W audycji rozmawialiśmy o debatach, które odbędą się w ostatnim tygodniu, m.in. tej łączącą idiom z premierą "Czarodziejskiej góry" - opery Pawła Mykietyna, w reżyserii Andrzeja Chyry. Próbowaliśmy stworzyć wizję Nowego Ładu Światowego na podstawie prognoz dotyczących naszej przyszłości, jak i tego, co podpowiada nam wielka literatura. Ten rok jest bowiem rokiem dwóch jubileuszy: 50. rocznicy śmierci i 130. urodzin Tomasza Manna.

Jaki był zamysł pomysłodawcy idiomu festiwalu Tima Etchellsa? Jaką rolę spełnia festiwalowy neon? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Barbara Marcinik

Goście: Michał Merczyński (dyrektor Malta Festival Poznań), Katarzyna Tórz (koordynująca program realizujący idiom), Tomasz Plata (teatrolog, który zaprezentuje teatralną część Malty), Tim Etchells (kurator idiomu, twórca legendarnego teatru performatywnego Force Entertainment)

Data emisji: 11.06.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Ostatnia powieść Jerzego Pilcha?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2015 09:17
Do księgarń trafiła najnowsza powieść Jerzego Pilcha pt. "Zuza albo czas oddalenia". - Jest mała, ale głęboka - mówi o niej sam autor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Lipska: nie należy czytać wszystkiego, co jest przeciwko nam

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 03:05
- Wszyscy jesteśmy niewolnikami gadżetów i rozwoju cywilizacji. Łapię się na tym, że jak zapomnę wziąć z domu telefonu, to wracam. Coś zupełnie absurdalnego. Nawet mnie to zawstydza - mówi poetka Ewa Lipska.
rozwiń zwiń