X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Ekumeniczny święty Mikołaj

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 10:00
- Mikołaj jest rzadkim przykładem świętego czczonego we wszystkich Kościołach chrześcijańskich, zarówno Wschodu, jak i Zachodu. Malują go zarówno ikonografowie prawosławni, jak rzymscy katolicy - mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
Audio
  • Dr Bożena Fabiani o legendzie św. Mikołaja i jej odzwierciedleniu w malarstwie (W stronę sztuki/Dwójka)
Sceny z życia św. Mikołaja pędzla Fra Angelico - fragmenty średniowiecznego ołtarza znajdujące się w watykańskiej Pinakotece
Sceny z życia św. Mikołaja pędzla Fra Angelico - fragmenty średniowiecznego ołtarza znajdujące się w watykańskiej PinakoteceFoto: domena publiczna (wikimedia)

Św. Mikołaj urodził się ok. roku 270 n.e. w Patarze w Azji Mniejszej, a zmarł ok. 345 lub 352. Został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego i prawosławnego, gdzie tytułowany jest mianem św. Mikołaja Cudotwórcy.

- Wiadomości o św. Mikołaju są niezwykle skąpe - powiedziała dr Bożena Fabiani. - Właściwie sprowadzają się do kilku słów. W IV w. w Mirze żył biskup Mikołaj, który zmarł 6 grudnia… nie wiemy, którego roku, bo na grobie zapisano tylko dzień. Miasto Mira (dziś Kale) było portem w Azji Mniejszej znajdującym się dokładnie na wprost Aleksandrii - opowiadała.

- Ponieważ żywota św. Mikołaja nie można odtworzyć na podstawie świadectw historycznych, zwykle sięga się do legendy, tym bardziej, że odwołuje się do niej ikonografia przedstawiająca tę postać - mówiła historyk sztuki. - Treść starych średniowiecznych malowideł stanowią cuda św. Mikołaja, które nie ustały nawet po jego śmierci. Malowidła te znajdowały się na nastawach nad ołtarzami poświęconymi świętemu. Dziś owe nastawy często już nie istnieją. Wszystko dlatego, że w XVIII w. wiele z nich rozebrano, uważając je za prymitywne i brzydkie. Poszczególne kwatery, jeśli nie przepadły, trafiły do różnych kolekcji. Ocalone z zagłady cząstki poliptyku, śliczne obrazki na malutkich deseczkach, znajdują się dziś w watykańskiej Pinakotece - dodała.

Gdy o jakimś zjawisku brak zapisków historycznych, naukowcy zazwyczaj zwracają się o pomoc do archeologów. W przypadku świętego Mikołaja okazało się to jednak niemożliwe.

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki 

Przygotowała: Ewa Prządka

Gość:  Bożena Fabiani

Data emisji: 13.12.2015

Godzina emisji: 10.15

mm/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Vermeer. Geniusz, który utonął w długach...

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 12:00
Nie zachowały się prawie żadne dokumenty dotyczące życia XVII-wiecznego holenderskiego mistrza poza... licznymi kwitami pożyczkowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parmigianino. Złamana kariera mistrza uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 16:00
- Przeważają w jego dorobku obrazy pogodne z uroczymi modelkami, ślicznie uśmiechniętymi, ale to malarstwo wyszło spod pędzla człowieka, do którego los w ogóle się nie uśmiechał - opowiadała o mistrzu włoskiego manieryzmu dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń