X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RIO 2016

Kajakarstwo górskie

01.07.2016 16:52
Kajakarstwo górskie
Foto: Wikimedia/CC-BY-2.0/cjuneau

Kajakarstwo górskie zadebiutowało w igrzyskach dopiero w 1972 roku. Jest bardzo widowiskową dyscypliną, czego dowiodły wysokie wskaźniki oglądalności transmisji telewizyjnych z zawodów olimpijskich w ostatnich czterech edycjach.

Kajakarstwo górskie jest też bardzo drogim sportem. Sztuczny tor kajakowy w Augsburgu, gdzie po raz pierwszy rywalizowano o olimpijskie medale, kosztował 4 mln dolarów, co w tamtych czasach było kwotą astronomiczną.

Na udział w kolejnej imprezie kajakarze górscy musieli czekać aż 20 lat, do igrzysk w Barcelonie. Jedną z największych gwiazd był wtedy John Lugibill, pięciokrotny mistrz świata w C1. Na torze Seu d'Urgell kajakarze mieli do pokonania slalom złożony z 25 bramek. Amerykanin płynął doskonale do 23. i w tym momencie dotknął minimalnie słupka co oznaczało pięć karnych sekund i koniec marzeń o olimpijskim złocie. Na mecie okazało się, że w ogóle nie stanął na podium.

Kajakarstwa górskiego miało zabraknąć w igrzyskach w Sydney. Ogromne koszty budowy toru zmusiły Australijczyków do wycofania tej dyscypliny z programu. Jednakże dzięki bezprecedensowemu porozumieniu między władzami samorządowymi Sydney, Międzynarodową Federacją Kajakową i gubernatorem Stanu Nowa Południowa Walia zawody doszły do skutku.

Właśnie na torze w Penrith koło Sydney Polacy zdobyli jedyny do tej pory medal - Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski wywalczyli srebro w slalomie C-2. Krótko po tym rozstali się i zakończyli kariery.

W Rio de Janeiro Polskę reprezentować będą: Natalia Pacierpnik (K1), Grzegorz Hedwig (C1), Maciej Okręglak (K1) oraz Marcin Pochwała i Piotr Szczepański (C2).

pk, bor, PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Dziś w Rio