Wielki Powrót

Ks. Piotr Ściegienny - kapłan, który chciał rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 06:04
Radykalnymi tezami i powoływaniem się na autorytet Kościoła pragnął wzniecić w chłopach ogień buntu przeciwko zaborcy. Jego starania spełzły na niczym, a sam ksiądz musiał za głoszone poglądy srogo odpokutować.
Audio
  • Audycja z cyklu "Na historycznej wokandzie" Andrzeja Sowy. O sylwetkę Piotra Ściegiennego spierają się dr Janusz Osica i dr Jan Sałkowski (PR, 25.09.1993)
ks. Piotr Ściegienny, źr. Muzeum Niepodległości w Warszawie (http:muzeum-niepodleglosci.pl)dp
ks. Piotr Ściegienny, źr. Muzeum Niepodległości w Warszawie (http://muzeum-niepodleglosci.pl)/dp

215 lat temu, 31 stycznia 1801 urodził się Piotr Ściegienny, ksiądz, założyciel Związku Chłopskiego w latach 1842-44, twórca idei wybuchu chłopsko-narodowego powstania.

- Wiele z czarnej legendy księdza polegało na tym, że na przykład namiestnik Paskiewicz nakazywał wręcz, prasie podległej kontroli carskiej cenzury, zwłaszcza "Kurierowi Warszawskiemu", pisać o nim w sposób paszkwilancki, w sposób straszny, właśnie na zasadzie tej, że oto wściekły ksiądz-jakobin chciał rżnąć polską, niewinną szlachtę - mówił dr Janusz Osica, który w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" wcielił się w rolę obrońcy kapłana.

Ksiądz-radykał

Program Ściegiennego w istocie był jak na owe czasy radykalny. Ksiądz postulował wyzwolenie spod jarzma zaborców, ale też zniesienie pańszczyzny, uwłaszczenie chłopów i rozparcelowanie wielkich majątków ziemskich. Swoje tezy rozpowszechniał wśród chłopów Kielecczyzny i Lubelszczyzny w tzw. "Złotej książeczce", prawdopodobnie był też autorem "Listu Ojca Świętego Grzegorza papieża do rolników i rzemieślników", w którym Ojciec św. Grzegorz XVI rzekomo miał zachęcać chłopów do powstania.

- Ksiądz Piotr Ściegienny był wielkim patriotą, ale jednocześnie człowiekiem, który nie miał szerszego rozeznania w sytuacji Polaków we wszystkich trzech zaborach. W ogóle nie zdawał sobie sprawy, jakiego działania się podejmuje - stwierdził dr Jan Sałkowski, który wcielił się w audycji w rolę oskarżyciela.

Katorga i pokuta

Kapłanowi nie udało się doprowadzić do wybuchu powstania. Konspiratorów wydał uczeń Ściegiennego. Poszukiwany przez carskie władze ksiądz próbował zbiec, ale został złapany. Ściegienny załamał się na śledztwie i wydał pozostałych spiskowców. On sam został wydalony ze stanu kapłańskiego i skazany na śmierć. W ostatniej chwili wyrok zamieniono na katorgę. Z zesłania Ściegienny wrócił w 1871 roku. Przywrócono mu godność kapłańską w 1883 roku.

-Swoistą formą pokuty był fakt, że do końca życia sprawował posługę kapłańską wśród chorych - wyjaśniał dr Jan Sałkowski.

Ściegienny zmarł 6 czerwca 1890. Jego pogrzeb przerodził się w manifestację patriotyczną.

Posłuchaj audycji "Na historycznej wokandzie" poświęconej księdzu-rewolucjoniście.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Kiliński – wojujący szewc patriota

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 05:45
– Krewki, odważny i przedsiębiorczy służył przez lata jako symbol patriotycznego mieszczaństwa polskiego – mówiła w "Kronice niezwykłych Polaków” Maria Czeppe, historyk. Dziś mija 201. rocznica śmierci Jana Kilińskiego, mieszczańskiego przywódcy w powstaniu kościuszkowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bojownicy PPS. Wieczorem zamach, rano do pracy (wersja roterowa)

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 23:30
Zabijali po godzinach. Działali w tajemnicy wtapiając się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Robotnicy – terroryści – mordercy – patrioci. Kim byli bojownicy PPS?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żeby Polska była Polską"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 04:00
31 stycznia 1982 odbyła się światowa premiera programu telewizyjnego "Żeby Polska była Polską", transmitowanego do 50 krajów świata, solidaryzującego się z Polakami, zmagającymi się z obowiązującym wówczas stanem wojennym.
rozwiń zwiń