Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018

PjongCzang 2018: gospodarze z drugim złotem na igrzyskach. Yun Sungbin z rekordem toru w skeletonie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 07:09
Yun Sungbin z Korei Południowej zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Pjongczangu w rywalizacji skeletonistów. Srebro wywalczył Nikita Triegubow z reprezentacji Olimpijczyków z Rosji, a brąz - Brytyjczyk Dom Parsons. Polacy nie startowali.
Yun Sungbin ze złotym krążkiem w skeletonie. To już drugi taki medal gospodarzy na tegorocznych igrzyskach.Foto: PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Koreańczyk w ostatnim ślizgu uzyskał czas 50,02 s i pobił rekord toru. Jego łączny wynik z czterech ślizgów to 3.20,55. Miał 1,63 s przewagi nad Triegubowem, który wygrał rywalizację o srebro z Parsonsem o 0,02 s.

To drugi złoty medal reprezentacji gospodarzy w Pjongczangu. W sobotę mistrzem olimpijskim w short tracku na 1500 m został Hyojun Lim.

23-letni Yun Sungbin, mocno wspierany przez miejscową publiczność, uzyskał najlepsze czasy w każdym z czterech ślizgów i pokonał rywali największą różnicą w historii igrzysk. Poprzedni rekord należał do Włocha Nino Bibbii, który był szybszy od Amerykanina Jacka Heatona o 1,4 s w... 1948 roku. Tyle, że wówczas triumfatora wyłaniano dopiero po szóstym ślizgu.

Zacięta walka toczyła się za to o kolejne lokaty. Niespodzianką jest dopiero czwarte miejsce Łotysza Martinsa Dukursa, srebrnego medalisty z Vancouver (2010) i Soczi (2014). Pięciokrotny mistrz świata stracił do Koreańczyka 1,76 s, a do podium - 0,11 s.

Wyniki rywalizacji mężczyzn w skeletonie:

1. Yun Sungbin (Korea Płd.) 3.20,55 (50,28/50,07/50,18/50,02)
2. Nikita Triegubow (Olimpijczycy z Rosji) 3.22,18 (50,59/50,50/50,53/50,56)
3. Dom Parsons (W. Brytania) 3.22,20 (50,85/50,41/50,33/50,61)
4. Martins Dukurs (Łotwa) 3.22,31 (50,85/50,38/50,32/50,76)
5. Tomass Dukurs (Łotwa) 3.22,74 (50,88/50,58/50,65/50,63)
6. Kim Jisoo (Korea Płd.) 3.22,98 (50,80/50,86/50,51/50,81)
7. Axel Jungk (Niemcy) 3.23,60 (50,77/51,01/50,83/50,99)
8. Christopher Grotheer (Niemcy) 3.24,05 (51,05/51,06/51,01/50,93)
9. Alexander Gassner (Niemcy) 3.24,10 (51,05/51,08/51,04/50,93)
10. Jeremy Rice (W. Brytania) 3.24,24 (51,06/51,15/51,04/50,99)

mb

aby dodać komentarz
brak

Podczas czwartkowych zawodów z dobrej strony pokazała się Monika Hojnisz w biathlonie zajmując 6. miejsce w biegu indywidualnym na 15 km. Polscy skoczkowie potwierdzili formę przed jutrzejszym konkursem na dużej skoczni w tym Kamil Stoch, który wypadł najlepiej w drugim treningu. Polska sztafeta w sankach zajęła ósmą lokatę. Tak relacjonowaliśmy dzisiejsze zmagania na arenach olimpijskich w Pjongczangu.

Zakończył się kolejny dzień igrzysk, a Polacy wciąż bez medalu. We wtorek do podium nie zbliżyła się Justyna Kowalczyk w sprincie ani panczeniści ze Zbigniewem Bródką na czele.

Norweg Johannes Thingnes Boe został mistrzem olimpijskim w biegu indywidualnym na 20 km. O 5,5 s miał czas lepszy od Słoweńca Jakova Faka i o 14,2 od Austriaka Dominika Landertingera.