X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Lato z Radiem 2018

Brak wzroku nie przeszkadza w zdobywaniu szczytów

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 11:45
Paweł Urbański stracił wzrok w wieku 13 lat. Upośledzenie nie przeszkadza mu w zdobywaniu szczytów i to dosłownie. Wspiął się na Kilimandżaro i Górę Kościuszki. Był pierwszym niewidomym uczestnikiem MIT Global Entrepreneurship Bootcamp 2016. - Nie ma dla mnie ograniczeń - mówi i dodaje, że "technologia zastępuje mu wzrok".
Audio
  • Niewidomy Paweł Urbański (Lato z radiem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/shutterstock

Po utracie wzroku udało mu się pozbierać. Przełomem był 1999 rok, kiedy wyjechał na stypendium do Norwegii. - Sieć tych szkół nazywa się "Szkoły zjednoczonego świata", a ja tam pojechałem trochę jako eksperyment - mówi Paweł. Szkoła chciała mieć osobę niewidomą, żeby sprawdzić, na ile jest w stanie z taką osobą funkcjonować.

Tam zainteresował się wspinaczką skałkową i pozostał z grupą zdrowych uczniów. Potem zaczęły się studia i wtedy zaliczył kilka szczytów i lodowców na Spitsbergenie. Choć Korony Ziemi nie zdobył. Wtedy zastanowił się, czy za ileś lat wspinaczka będzie dawała mu satysfakcję. Doszedł do wniosku, że nie. - Teraz czasami idę w góry dla przyjemności, ale postanowiłem wrócić do pracy zawodowej - przyznał Paweł Urbański.

Czym zajmuje się na co dzień? Dlaczego, w pewnym sensie, brak wzroku jest przydatny w jego pracy? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Lato z radiem

Reporterka: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 8.08.2018

Godzina emisji: 10.16

ag