Redakcja Programów Katolickich

Droga do Emaus w zgiełku wojny

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 17:12
W Poniedziałek Wielkanocny wspominać będziemy uczniów idących do Emaus, którzy na swej drodze spotykają zmartwychwstałego Jezusa, ale Go nie poznają…
Paul-Dominique Philippoteaux, Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, przed 1874, Petit Palais, muse des Beaux-arts de la Ville de Paris
Paul-Dominique Philippoteaux, Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, przed 1874, Petit Palais, musée des Beaux-arts de la Ville de ParisFoto: Creative Commons Zero (CC0)

Życie chrześcijanina często porównywane jest do drogi, która zwykle ma symboliczne znaczenie. Dziś ten obraz nabiera zupełnie innego, realnego i wręcz dramatycznego sensu. Droga, którą idą z Ukrainy uchodźcy do obcego i nieznanego świata, jest ratunkiem i szansą na ocalenie życia, ale też niewyobrażalnym wysiłkiem związanym z porzuceniem wszystkiego, co znane. Czy na tej drodze mogą spotkać Chrystusa? Jak im się objawia i co do nich mówi? I wreszcie, czy są w stanie rozpoznać Go w dramacie swego życia?

W klasztorze redemptorystów w Tuchowie ruszył bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy, co może pomóc niektórym z nich rozwiązać problem utrzymania się w naszym kraju. W audycji powiemy o tej inicjatywie, która dla wielu uchodźców jest jasnym promykiem na drodze, również duchowego, wzrostu.

Pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy schronili się w naszym kraju, nieustająco płynie z każdej strony. Odwiedzimy także różne Kościoły i wyznania w Polsce, gdzie dach nad głową i bezpieczeństwo znalazła duża grupa uchodźców - głównie mam z dziećmi. Połączymy się także z księżmi pracującymi na Ukrainie. Co dla nich znaczy dziś Zmartwychwstanie?

***

Na "Familijną Jedynkę" w Poniedziałek Wielkanocny (18.04) w godz. 6.05-9.00 zaprasza Jan Pniewski.

Zobacz więcej na temat: Wielkanoc

Czytaj także

Konrad Kuczara: Polaków i Ukraińców łączy wiele świątecznych zwyczajów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 18:00
- W prawosławiu Wielkanoc to święto świąt. W nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę obchodzi się tajemnicę wiary chrześcijańskiej, zmartwychwstania Chrystusa, największego cudu w dziejach świata - mówił na antenie Dwójki dr Konrad Kuczara, ukrainista i historyk Kościoła wschodniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pieśni żalu" - reportaż Joanny Sikory

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 07:00
Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty.
rozwiń zwiń