X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Programów Katolickich

Franciszkanie w Boliwii

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 12:00
Kościół w Boliwii ze względu na niewystarczającą ilość kleru miejscowego wspomagany jest przez księży i siostry zakonne z różnych krajów świata. Wśród nich znajduje się liczna grupa Polek i Polaków.
Audio
Kościół w Boliwii.
Kościół w Boliwii.Foto: Sylwia Sułkowska

 36 lat temu do Boliwii wyjechali pierwsi franciszkanie.

Zajmują się organizacją życia liturgicznego w licznych kościołach i kaplicach. Prowadzą katechizację, przygotowanie do przyjęcia sakramentów, kształcą formatorów życia religijnego. Budują domy zakonne, kościoły, kaplice i szpitale. W Boliwii prawie 95 proc. to katolicy, a 5 proc. to protestanci. Jest niedobór kapłanów, dlatego tak prężnie działają tam ludzie świeccy. Na wioskach, gdzie z racji odległości rzadko dociera ksiądz, są liderzy, którzy organizują życie duszpasterskie; prowadzą katechezę, przygotowują młodzież do I komunii. Kiedy jednak przychodzi czas budowy lub remontu kościoła, to ksiądz musi być architektem, elektrykiem, murarzem czy hydraulikiem. Takie są wyzwania księdza na misjach.

Jak wygląda życie misjonarza? O tym opowiedzą franciszkanie z prowincji Wniebowzięci Najświętszej Maryi Panny w Katowicach Panewnikach:

o. Wojciech Mazur

o. Gustaw Mazur (bracia)

o. Cezary Domagała

o. Bernard Falkus

o. Paschalis Jędrzejas

Zobacz więcej na temat: Boliwia Katowice Mazury
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naśladowcy "Biedaczyny z Asyżu”

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 06:00
Zakonowi, klasztorom i samym mnichom nie wolno było niczego posiadać. Mieli, żyć z jałmużny lub z pracy fizycznej. Obowiązywał ich nawet zakaz dotykania pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu zawdzięczamy pierwszą szopkę?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 06:00
W liliowej Umbrii czy w tęczowej Granadzie, za kołem polarnym czy w indiańskiej chacie, w słonecznej Prowansji czy w krakowskim śniegu, wystrugana czy ulepiona, szopka bożonarodzeniowa wywodzi się z groty niedaleko wioski Greccio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indianie nie rozumieją, jak Jezus mógł płakać z zimna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2013 17:00
- Dopiero w Boliwii odczułam, co to jest Boże Narodzenie. U nas jest tak pięknie, że czasami zapominamy, że Chrystus się urodził w ubóstwie - mówi polska misjonarka.
rozwiń zwiń