Redakcja Programów Katolickich

Kalwaria w Bardzie Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 19:35
Wznosząca się nad miastem Bardzka Góra – Kalwaria kryje w porastających ją lasach wiele tajemnic. Według podań, na jej szczycie, na początku XV w. miejscowemu młodzieńcowi ukazała się postać Matki Bożej Płaczącej. Na Kalwarię prowadziły pierwotnie trzy drogi nazywane w zależności od tego, skąd przybywali pątnicy: niemiecką, czeską i polską. Droga Polska wiedzie z pobliskiej wsi Janowiec, położonej nieco na uboczu, przez co szlak jest rzadziej uczęszczany przez pątników. Droga Czeska wiodła skrajem urwiska i została oficjalnie zamknięta ze względów bezpieczeństwa.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zwiebackesser

Wzdłuż Drogi Niemieckiej, stanowiącej do dziś główny szlak wiodący na szczyt Kalwarii, napotykamy stacje Drogi Krzyżowej zbudowane w latach 1833 – 1839. Są to prostokątne słupy, na których umieszczono obrazy przedstawiające sceny z Golgoty. Pomiędzy stacjami znajduje się siedem murowanych kapliczek, odnoszących się do siedmiu boleści Matki Bożej, ze scenami proroctwa Symeona, ucieczki do Egiptu, znalezienia Jezusa w świątyni, spotkania na drodze krzyżowej, śmierci na krzyżu, zdjęcia ciała z krzyża i złożenia do grobu. Kapliczki powstawały od 1714 r. W audycji wraz z gośćmi przybliżymy to miejsce.


Posłuchaj
23:10 015022fc (online-audio-converter.com).mp3 Kalwaria w Bardzie Śląskim

 

* * *


Prowadzący: Sylwia Sulkowska

Data emisji: 02.04.2021

Godzina emisji: 11.06


Czytaj także

O. Michał Legan: bez zmartwychwstania Jezusa nie tylko wiara, ale również życie byłoby bezsensowne

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 11:33
- Św. Paweł mówił, że próżna byłaby nasza wiara. Jestem pewien, że bez zmartwychwstania również nasze życie nie miałoby sensu, bo jeśli często wypełnione gigantycznym trudem, miałoby zakończyć się w grobie, to byłoby głęboko bezsensowne - powiedział paulin o. Michał Legan, rzecznik prasowy sanktuarium na Jasnej Górze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga do Emaus. Spotkać Jezusa Zmartwychwstałego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 14:57
W dniu zmartwychwstania Jezusa do Emaus szli dwaj Jego uczniowie, rozgoryczeni śmiercią swojego Nauczyciela. W czasie drogi przyłączył się do nich Jezus, który z początku nie został rozpoznany i który w czasie wspólnej wędrówki przedstawił wykładnię proroctw mesjańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Wielkanocne w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 17:45
Przed rokiem pierwsze Święta Wielkanocne w czasie pandemii, miały być jednocześnie ostatnimi w takim kształcie. Tak się nie stało. Jak ten rok zmienił naszą religijność i przeżywanie rodzinnych świąt?
rozwiń zwiń