Radiowe Centrum Kultury Ludowej

IV Nasze Muzyczne Źródełko. Koncert Laureatów konkursu!

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 09:00
Przed nami barwne zakończenie roku 2023! Zapraszamy na koncert laureatów IV Naszego Muzycznego Źródełka – konkursu Polskiego Radia Dzieciom i Radiowego Centrum Kultury Ludowej we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Na koncert Laureatów Iv konkursu Nasze Muzyczne Źródełko zapraszamy 29 grudnia 2023.
Na koncert Laureatów Iv konkursu Nasze Muzyczne Źródełko zapraszamy 29 grudnia 2023.Foto: mat. pras.

Za nami kolejna odsłona konkursu skierowanego do wszystkich młodych osób, które uwielbiają muzykę ludową i folkową. W tym roku do naszego konkursu napłynęło blisko 80 zgłoszeń od zdolnych młodych muzykantów i śpiewaków z najróżniejszych rejonów kraju, solo, w zespołach i rodzinnie! Spośród wyłonionych przez jurorów finalistów, zwycięzców wybraliście Wy – nasi słuchacze. Czas na uroczysty koncert!

KIEDY? 29 grudnia 2023, Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie


W koncercie występują:

  • Kat. 3-6 lat: Anastazja Zaziąbło-Hubiak 
  • Kat. 7-10 lat: Antoni Sieczka
  • Kat. 11-15 lat: Aleksandra Duc
  • Zespół: Orkiestra Podróżniacy
  • Duet: Anna Golec i Klaudia Fajkis

Laureaci IV NMŹ to: Anastazja Zaziąbło-Hubiak, Antoni Sieczka, Aleksandra Duc, Orkiestra Podróżniacy oraz Anna Golec i Klaudia Fajkis

Laureaci IV NMŹ: Anastazja Zaziąbło-Hubiak, Antoni Sieczka, Aleksandra Duc, Orkiestra Podróżniacy oraz Anna Golec i Klaudia Fajkis

Aby wziąć udział w konkursie, należało nagrać utwór ludowy lub folkowy, a następnie gotowy plik w wersji audio dołączyć do specjalnego formularza, dostępnego na stronie zrodelko.polskieradio.pl. Utwory mogły być własną wersją istniejącej już piosenki (tzw. cover) lub napisaną i nagraną przez siebie piosenką autorską. 

Zgłoszenia nadesłane do konkursu najpierw oceniali jurorzy: 

Kamila Kobielus: skrzypaczka, laureatka I edycji konkursu Nasze Muzyczne Źródełko. Gabriela Mościcka: wokalistka, akordeonistka, założycielka liderka Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Marta Powałowska: aktorka i historyczka, ale przede wszystkim dziennikarka, autorka licznych projektów dla dzieci i producentka słuchowisk w Polskim Radiu Dzieciom. Hanna Szczęśniak: p​roducentka, reporterka, dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, kierowniczka projektów, prowadząca audycję „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom, autorka serii płytowej "Źródełko" z muzyką tradycyjną dla dzieci​. Piotr Dorosz: etnomuzykolog, muzyk instrumentalista, kompozytor, aranżer​, redaktor RCKL i prowadzący audycję "Źródełko". Heniek Małolepszy: z zamiłowania muzykant. Śpiewa szlagiery przedwojennej Warszawy, akompaniując sobie na bandżo i gitarze, okraszając je zabawnymi anegdotkami. Kompozytor, gawędziarz, popularyzator miejskiego folkloru stolicy.

Anastazja Zaziąbło-Hubiak i Heniek Małolepszy, w tle Piotr Dorosz i Hanna Szczęśniak Anastazja Zaziąbło-Hubiak i Heniek Małolepszy, w tle Piotr Dorosz i Hanna Szczęśniak, fot. Krzysztof Świeżak

Choinka i jej wigilijne kreacje

To nie wszystko! Na scenie pojawi się Teatr Mozaika z programem „Choinka i jej wigilijne kreacje”, który tym razem współtworzyć będą również laureaci konkursu. Wspólnie pójdziemy szlakiem zwyczajów i symboli ukrytych w najróżniejszych polskich ozdobach choinkowych. Bombki i łańcuchy… jabłka i cukierki… anioły i serca… Każda ozdoba ma swoją historię, swoje znaczenie, a często i swoje miejsce na bożonarodzeniowym drzewku! Wraz z opowieścią o pewnym niedźwiedziu i jego niezwykłym pomyśle, poznamy tradycje związane z jednym z najbardziej powszechnych polskich zwyczajów – ubieraniem choinki.

Wystąpili: Karolina Ociepka, Ewa Szymczak, Dominika Oczepa, Witold Roy Zalewski oraz Piotr Rogaliński.

***

Organizatorzy: Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Koncert pod patronatem:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministra Edukacji
Ministra Rolnictwa

***

Na retransmisję koncertu zapraszamy w niedzielę (31.12) do audycji "Źródełko" w Polskim Radiu Dzieciom.

Prowadzą: Hanna SzczęśniakPiotr Dorosz