Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pod gołym niebem: Ciechanowiec

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 09:00
Kilkadziesiąt hektarów otwartej przestrzeni pachnącej ziołami i drewnem starych chałup. Spacerując po ściekach, mijamy piękne, pachnące ogrody, przyjacielskie zwierzęta i ilośc zieleni, przez którą można to miejsce wziąć za raj... 
Audio
Chat na terenie skansenu - Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu jest aż 40
Chat na terenie skansenu - Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu jest aż 40!Foto: Aleksandra Tykarska

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka powstało w 1962 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca pod organizacyjnym kierownictwem lekarza dr Pawła Olszewskiego i nauczyciela mgr Kazimierza Uszyńskiego. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku (dawna posiadłość rodziny Starzeńskich), odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969.

Muzeum Ma aż jedenaście działów: Etnograficzny, Historyczny, Budownictwa Wiejskiego, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin i Hodowli Zwierząt, Tradycji Zielarskich, Sztuki, Weterynarii, Promocji, Zbiorów, Biblioteka. Zbiory muzeum liczą ponad 33 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 44 ekspozycjach stałych. W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 53 zabytkowe obiekty architektury drewnianej ( XVIII - pocz. XX w.), które ulokowano w trzech zespołach, z pełnym wyposażeniem wnętrz. Muzeum posiada punkty zamiejscowe w Drewnowie ( wiatrak z zagrodą młynarza), Dąbrowie Łazy (wiatrak) i Winnie Chroły (Szkoła Wiejska).


Obiekty w muzeum w Ciechanowcu Obiekty w muzeum w Ciechanowcu

- Dobrze być piechurem, żeby zobaczyć wszystko na terenie muzeum, całość takiego spaceru to aż około czterech godzin. Budynki na terenie pochodzą z XIX wieku i przełomu XX. Kiedyś tutaj mieszkali hrabiowie z rodu Starzeńskich - mówiła podczas spaceru w skansenie Monika Garalowska. - Wszystkie obiekty budownictwa drewnianego zostały tu przeniesione  okolic, to skansen mazowiecko-podlaski, prezentujący pogranicze, na którym znajduje się Ciechanowiec. To obiekty sakralne, jak kościół dzwonnicę, mieszkanie wikarego, a także chaty odzwierciedlające przekrój społeczeństwa.

W zbiorach muzeum można oglądać także imponujące wystawy stałe: pisanek i powozów!


Pisanek w zbiorach Muzeum Rolnictwa jest niemal 2, 5 tysiąca. Pisanek w zbiorach Muzeum Rolnictwa jest niemal 2, 5 tysiąca.

- Staraliśmy się oddać tę sielskość, wiejskość, piękne obrazy polskiej wsi poprzez ogrody pełne kwiatów, ziół, zapachów, zwierzęta. Tej pięknej natury można doświadczyć nie tylko latem -  Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu można odwiedzać przez cały rok, z wyłączeniem dni świątecznych - mówiła Monika Garalewska.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Materiał: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 9.09.2023

Godzina emisji: 8.50


 

Czytaj także

Dawna wieś z bliska. Dlaczego polskie skanseny są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 09:26
Dawne młyny, chałupy wiejskie z zachowanym - autentycznym - wyposażeniem. Zakłady rzemieślnicze, dzieła sztuki ludowej, tkaniny, maszyny rolnicze, pojazdy czy ule. To tylko część atrakcji czekających na turystów w skansenach w całej Polsce. Jaka jest geneza tych miejsc i dlaczego tak chętnie je odwiedzamy?
rozwiń zwiń