X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
RCKL

Trzech Króli – święto objawienia się Boga światu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 13:50
Święto Trzech Króli, święto Objawienia Pańskiego, zwane Epifanią, jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, starszym niż Boże Narodzenie.
Audio
  • Święto trzech króli. Opowiada dr Barbara Ogrodowska. (Dwójka/Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pierwotnie było to jedyne święto, w którym świętowano objawienie się Boga światu, a więc święto Trzech Króli, Mędrców ze Wschodu było uznawane niegdyś za święto Bożego Narodzenia. Prawie 200 lat później wprowadzono święto Bożego Narodzenia 25 grudnia i tym samym stały się dwa święta: Boże Narodzenie i święto Trzech Króli – święto objawienia się Boga światu.

Święto to jest bardzo ważne w kościele, ustanowione na pamiątkę darów symbolicznych mędrców ze Wschodu. Nie bardzo wiemy, kim oni byli, ale przywieźli mirrę, kadzidło i złoto. Złoto, ponieważ należało się królowi, Chrystusowi. Mirrę, ponieważ Chrystus nas odkupił, a mirra była bardzo drogim pachnidłem służącym do namaszczania ciał umarłych, służyła wyrażeniu szacunku dla zmarłych. I kadzidło, ponieważ Chrystusa jako arcykapłana i istotę boska należało okadzać.

Przyjęło się, że króli bylo trzech, ale według różnych zapisów mędrców, magów czy dostojników mogło być więcej. Mogło być ich nawet sześciu, dwunastu.

W kościele święci się kredę i kadzidło tzn. żywicę zmieszaną z ziołami. Złota się nie święci, choć niegdyś w Polsce przynoszono do kościoła własną złotą biżuterię i kładziono ją na ołtarzu, aby wszelkie dostatki, szczęście i dobrobyt w domu panowały. Do tej pory istnieje zwyczaj, że tą kredą przyniesioną z kościoła na drzwiach domów pisze się litery KMB przedzielone krzyżykami. Wbrew pozorom nie chodzi o imiona Trzech Króli, ale frazę "Christus mansionem benedicat" tzn. Niech Chrystus błogosławi temu domowi. Oto właściwa interpretacja liter KMB na drzwiach domostw.

Zachęcamy do wysłuchania całości nagrania.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 5.01.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs/at

Zobacz więcej na temat: antropologia folklor

Czytaj także

Rozumienie śmierci dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 08:01
Śmierć była wydarzeniem ważnym, na które każdy człowiek musiał zwrócić uwagę. W chwili odchodzenia ten, kto umierał, stawał się najważniejszy dla całej okolicy, bo przekraczał próg życia. Trzeba go było odpowiednio pożegnać - mówiła o dawnych obrzędach pogrzebowych prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrzędy przejścia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 08:09
- Pierwszym, który zbadał obrzędy przejścia, był francuski antropolog Arnold van Gennep. Pokazał, że takie obrzędy obecne są w każdej grupie i każdej kulturze - tłumaczyła w audycji etnolog dr Maria Małanicz-Przybylska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czyste i nieczyste

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 09:00
Kategorie te są znane i używane przez wszystkie społeczności na świecie. Pewni ludzie, niektóre czynności albo substancje mogą być w czasem postrzegane jako nieczyste, groźne lub oczyszczające.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się biorą symbole?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 09:00
Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpocznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tabu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 15:43
- Jesli chcemy się zorientować, co jest tabu, to powinniśmy pomysleć o tym, co nas brzydzi, co wydaje nam sie wstrętne. Tabu nakłada się na miejsca, w których nie należy grzebać - usłyszeliśmy w "Abecadle etnografa".
rozwiń zwiń