Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Trzech Króli – święto objawienia się Boga światu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 13:50
- Święto Trzech Króli, święto Objawienia Pańskiego, zwane Epifanią, jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, starszym niż Boże Narodzenie - opowiadała dr Barbara Ogrodowska.
Audio
  • Święto trzech króli. Opowiada dr Barbara Ogrodowska. (Dwójka/Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pierwotnie było to jedyne święto, w którym świętowano objawienie się Boga światu, a więc święto Trzech Króli, Mędrców ze Wschodu było uznawane niegdyś za święto Bożego Narodzenia. Prawie 200 lat później wprowadzono święto Bożego Narodzenia 25 grudnia i tym samym stały się dwa święta: Boże Narodzenie i święto Trzech Króli – święto objawienia się Boga światu.

Święto to jest bardzo ważne w kościele, ustanowione na pamiątkę darów symbolicznych mędrców ze Wschodu. Nie bardzo wiemy, kim oni byli, ale przywieźli mirrę, kadzidło i złoto. Złoto, ponieważ należało się królowi, Chrystusowi. Mirrę, ponieważ Chrystus nas odkupił, a mirra była bardzo drogim pachnidłem służącym do namaszczania ciał umarłych, służyła wyrażeniu szacunku dla zmarłych. I kadzidło, ponieważ Chrystusa jako arcykapłana i istotę boska należało okadzać.

Przyjęło się, że króli bylo trzech, ale według różnych zapisów mędrców, magów czy dostojników mogło być więcej. Mogło być ich nawet sześciu, dwunastu.

W kościele święci się kredę i kadzidło tzn. żywicę zmieszaną z ziołami. Złota się nie święci, choć niegdyś w Polsce przynoszono do kościoła własną złotą biżuterię i kładziono ją na ołtarzu, aby wszelkie dostatki, szczęście i dobrobyt w domu panowały. Do tej pory istnieje zwyczaj, że tą kredą przyniesioną z kościoła na drzwiach domów pisze się litery KMB przedzielone krzyżykami. Wbrew pozorom nie chodzi o imiona Trzech Króli, ale frazę "Christus mansionem benedicat" tzn. Niech Chrystus błogosławi temu domowi. Oto właściwa interpretacja liter KMB na drzwiach domostw.

Zachęcamy do wysłuchania całości nagrania.

***

Tytuł audycjiAbecadło etnografa

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Barbara Ogrodowska

Data emisji: 5.01.2019 

Godzina emisji: 8.50

gs/at

Zobacz więcej na temat: antropologia folklor
Czytaj także

Rozumienie śmierci dawniej i dziś, cz. 1

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 08:01
Śmierć była wydarzeniem ważnym, na które każdy człowiek musiał zwrócić uwagę. W chwili odchodzenia ten, kto umierał, stawał się najważniejszy dla całej okolicy, bo przekraczał próg życia. Trzeba go było odpowiednio pożegnać - mówiła o dawnych obrzędach pogrzebowych prof. Anna Zadrożyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrzędy przejścia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 08:09
- Pierwszym, który zbadał obrzędy przejścia, był francuski antropolog Arnold van Gennep. Pokazał, że takie obrzędy obecne są w każdej grupie i każdej kulturze - tłumaczyła w audycji etnolog dr Maria Małanicz-Przybylska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czyste i nieczyste

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 09:00
 - Kategorie te są znane i używane przez wszystkie społeczności na świecie. Pewni ludzie, niektóre czynności albo substancje mogą być w czasem postrzegane jako nieczyste, groźne lub oczyszczające - tłumaczyła w kolejnym odcinku "Abecadła etnografa" dr Maria Małanicz-Przybylska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się biorą symbole?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 09:00
- Wyraz "symbol" pochodzi z greki, gdzie oznaczał cechę albo znak rozpoznawczy. Wzięło się to z antycznego zwyczaju łamania płytki na pół i rozdawania części osobom po to, żeby mogły się rozpoznać - opowiadał dr Łukasz Sochacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tabu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 15:43
- Jesli chcemy się zorientować, co jest tabu, to powinniśmy pomysleć o tym, co nas brzydzi, co wydaje nam sie wstrętne. Tabu nakłada się na miejsca, w których nie należy grzebać - opowiadała w "Abecadle etnografa" dr Ewa Klekot.
rozwiń zwiń