Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Wielkanoc inna niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 12:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" o projekcie "Czas odnowy. Wielkanoc inna niż wszystkie" porozmawialiśmy z dyrektor Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie, Elżbietą Dudek-Młynarską.  To kolejna inicjatywa odnosząca się do zmian w świętowaniu Wielkanocy.
Audio
  • Projekt "Czas odnowy. Wielkanoc inna niż wszystkie" (Dwójka/Poranek Dwójki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Te święta będą dla nas wszystkich wyjątkowe. Inne niż wszystkie, wiele tradycyjnych form nie pojawi się w tegorocznej przestrzeni wielkanocnej. Nie będzie formy, ale pozostaje treść. - Chcieliśmy zachęcić wszystkich do zapoznaniem się z treściami zwyczajów, które odtwarzamy - powiedziała w Poranku Dwójki Elżbieta Dudek-Młynarska. - Uczestniczymy w obrzędach, ale nie do końca wiemy dlaczego to robimy, jaka się z tym wiąże historia, symbolika, czy też znaczenie jakie to miało kiedyś dla naszych przodków. W związku z tym pojawił się nasz przewodnik. Możemy w domowym zaciszu zapoznawać się z tradycyjnymi zwyczajami przeżywania świąt. Żyjemy w XXI wieku, pojawiają się również zupełnie nowe formy ich przeżywania. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Elżbieta Dudek-Młynarska (dyrektor Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie)

Data emisji: 11.04.2020

Godzina emisji: 8.35

gs

 

Czytaj także

Lęk, sytuacje kryzysowe i... folklor

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 13:09
"Szczególnie sytuacje i zjawiska, które budziły niepokój, których ludzie nie rozumieli i nie potrafili sobie z nimi radzić, obrastały w treści magiczne lub mityczne albo oswajane były przez ich wyśmiewani", pisała niedawno dr Maria Małanicz-Przybylska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualnie do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 08:00
W czasach pandemii, kiedy wszystkie instytucje kulturalne są zamknięte sporo się mówi o dostępności kultury on-line. W sobotnim "Poranku Dwójki" odwiedziliśmy Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie zachęcając Państwa do jego wirtualnego poznania. Gościem audycji był Bratek Robotycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie vs. zaraza. Podziel się doświadczeniem i weź udział w badaniach

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 15:37
- 100 lat temu nasz założyciel Seweryn Udziela wysyłał kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. Dziś podejmujemy ten sam gest - mówią przedstawiciele Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zapraszając do udziału w ankiecie dotyczącej koronawirusa. 
rozwiń zwiń