Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Kujawiak

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 09:00
- Spokojny, liryczny, nastrojowy, zmysłowy, zalotny. To improwizowany taniec wirowy wykonywany gładko, zazwyczaj w ujęciu zamkniętym lub otwartym. Obok oberka i mazura należy do tańców z rytmem mazurkowym - tłumaczył Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
Audio
Wydanie kujawiaków na fortepian, 1860.
Wydanie kujawiaków na fortepian, 1860.Foto: Z archiwum Polona.pl

Swoja nazwę zawdzięcza regionowi z którego pochodzi, gdzie pierwotnie właściwy kujawiak tańczony był w formie cyklu; chodzony czyli korowód, po czym następował kujawiak właściwy, wirowy przechodzący w szybkiego oberka.

To taniec trójmiarowy, ale ze względu na charakterystyczne w kujawiakowej muzyce tempo rubato różni się znacznie od walca. Tancerze poruszają się na lekko zgiętych kolanach, delikatnie pulsując, niemalże płynąc po podłodze, kroki stawiają na całą stopę, z góry, jak gdyby chodzili po chmurze, posuwiście i płynnie. Mężczyzna i kobieta zwracają się twarzą do siebie, obejmują oburącz i w tym trzymaniu wirują w cztery strony obrotami w prawo lub w lewo.  Tańczące pary poruszają się po kole lub po dowolnych liniach, oczywiście nie zderzając się ze sobą.

Krok kujawiaka to trzy kroki chodu na całych stopach w jednym takcie. Dla zrobienia pełnego obrotu para wykonuje dwa kroki podstawowe, czyli sześć kroków chodu kroku gładkiego, niesionego, z uginaniem kolan lub kroku z góry. W wersji tradycyjnej pierwszy krok na raz tańczony jest prawie w miejscu, drugi do przodu lub do tyłu. Trzeci, to dostawienie nogi. Powoduje to, że taniec ten ma charakterystyczny puls oddający kujawiakowe tempo rubato oraz charakter tancerzy.

***

Tytuł audycjiPierwsze kroki

Przygotował: Piotr Dorosz

Data emisji: 15.02.2020

Godzina emisji: 8.50


gs

Czytaj także

Polka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:33
- Polka zazwyczaj jest tańczona w parach. Może być trzęsiona, może być przysiadana, równiejsza, galopka, albo z figurami. Zdarza się również, że tańczy się ją w trójkach - opowiadał choreograf i tancerz, Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powolniak

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:13
- Ten taniec z Kurpiów wbrew nazwie jest jednym z najszybszych tańców regionu, bardzo tam popularny - w audycji "Pierwsze kroki" opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. -  Zazwyczaj kończył zabawę, tańczony w cyklu oberek - polka - powolniak, jak i podczas obrzędów, np. na weselu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oberek

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 09:00
- Obok mazurka i kujawiaka to jeden z tańców w rytmie mazurkowym. Jest to taniec wirowy w metrum 3/8 - opowiadał Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn. - Jego zasadniczy krok to trzy drobne kroki z których każdy ma jednakowa wartość. Są to kroki krótkie suwane, wykonywane na całych stopach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztajerek

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 10:00
- Jego nazwa pochodzi z Alp Styryjskich. Podobnie jak inne tańce obcego pochodzenia na wieś przedostał się przez miasto - mówił w "Pierwszych krokach" Mariusz Żwierko z Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" i Woda na Młyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siemieniec

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 08:00
To prawdopodobnie najbardziej tajemniczy polski taniec ludowy, nieznany poza swoim macierzystym regionem, zanikły w pierwotnym kontekście przed połową XX wieku, nie tańczony przez żadne zespoły poza jednym - Zespołem Pieśni i Tańca "Dobroń" z Dobronia k/Pabianic, a także w ramach rekonstrukcji animowanych przez sieradzką etnografkę Małgorzatę Dziurowicz-Kaszubę. W ciągu ostatnich 15 lat wszedł znów do obiegu, tym razem  ponadlokalnego, rozpowszechniony na potańcówkach organizowanych przez domy tańca.  
rozwiń zwiń