Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Rondo dla Mariolki i opowieści z Radomszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 21:00
Występy laureatów i uczestników tegorocznego konkursu Chopinowskiego oraz nagrania archiwalne i opowieści o mazurkach skrzypka ludowego Stefana Dziubińskiego z Radomia – oto, co czekało nas w audycji „Chopin na ludowo”.
Audio
  • Rondo dla Mariolki i opowieści z Radomszczyzny (Polskie Radio Chopin/Chopin na ludowo)
Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich
Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach KrólewskichFoto: pixabay

W audycji słuchaliśmy Ronda à la Mazur F-dur, Op. 5 w wykonaniach laureatów i uczestników tegorocznego konkursu Chopinowskiego. Byli to: Bruce Liu, Kyohei Sorita, Hayato Sumino oraz JJ Jun Li Bui. Ronda à la Mazur F-dur, Op. 5 napisane przez Chopina w 1826 r. zadedykowane zostało hrabiance Alexandrine de Moriolles, córce guwernera syna Wielkiego Księcia Konstantego, zaprzyjaźnionej z młodym Chopinem (w listach kompozytor nazywał ją zdrobniale „Mariolką”). W tym wczesnym utworze słychać inspirację Chopina muzyką ludową. Pierwszy temat ronda zachowany jest w rytmie mazurkowym, a przez cały utwór przewija się charakterystyczna kwarta lidyjska, nawiązująca do muzyki tradycyjnej.

Stefan Dziubiński na swoim podwórku dziubinski Muzyka Odnaleziona.jpg
Więcej o skrzypkach Radomszczyzny oczami Andrzeja Bieńkowskiego

„Gdzie idziesz, kobito, do stodoły, po żyto, nie zamykaj za sobą, bo ja idę za tobą” – nuci skrzypek Stefan Dziubiński z Radomia. To pierwszy „kawałek”, którego się nauczył. Ze słuchu! Miał wówczas 10 lat.

- Biorę skrzypce, żeby się krew nie zastała! To już ten wiek, czasem reumatyzm dokucza, to masaże sobie robię, dobrego syna mam, tez masaż mi robi, jak potrzeba. Żeby ręce chodziły. A grać trzeba. Póki człowiek żyje. – Mówi Stefan Dziubiński. – Kiedyś, to jak kapela grała, z harmonią trzyrzędową, to choćby na łożu śmiertelnym leżał, to go poderwało!

Skrzypek Stefan Dziubiński zmarł w 2017 roku. W audycji słuchaliśmy jego archiwalnych nagrań i opowieści nagranych podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Słuchaliśmy także Poloneza fis-moll op. 44 w wykonaniu Alexandra Gadjieva.

***

Tytuł audycji: Chopin na ludowo

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 20.00

Czytaj także

Jak krowy słuchały pieśni z Lubelszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 15:06
– Nieraz pasło się krowy albo szło się doić do obory i się śpiewało – mówiła Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej, roztoczańska śpiewaczka ludowa.
rozwiń zwiń