Historia

Warszawa kapituluje

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 08:40
28 września 1939 roku o godzinie 13.15, w budynku fabryki Skody na Rakowcu gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz podpisali umowę o kapitulacji stolicy.
Audio
Zamek Królewski został zbombardowany przez Niemców w pierwszych nalotach na Warszawę we wrześniu 1939 roku.
Zamek Królewski został zbombardowany przez Niemców w pierwszych nalotach na Warszawę we wrześniu 1939 roku. Foto: domena publiczna

Warszawa walczyła z okupantem już od 1 września 1939 roku, kiedy polscy piloci bronili stolicy przed niemieckimi bombowcami.

Pułkownik Gustaw Sidorowicz, który został ranny w nierównej walce i uratował się skacząc na spadochronie, wspominał te wydarzenia po latach, w rozmowie z Polskim Radiem.

Gustaw Sidorowicz - walka o Warszawę 

Dowódca obrony Warszawy generał Juliusz Rómmel, podkreślał, że nawet wtedy, gdy w mieście zaczynało brakować wody i żywności, to jednak najgorsze, zarówno dla cywilów, jak i wojskowych, były niemieckie bombardowania. Radio nadawało alarmujące informacje...
 
Wspomina gen Juliusz Rómmel. 


Dowodzący cywilną obroną Warszawy, prezydent Stefan Starzyński, wykazał się nie tylko zmysłem organizacyjnym, lecz także niezwykłą determinacją i poświęceniem. Do historii przeszły transmitowane na żywo, przemówienia radiowe prezydenta, w których informował o stanie miasta i mobilizował do walki. Kiedy zbliżał się koniec oblężenia, prezydent Starzyński mówił już zachrypniętym i zdartym głosem.

Obrona_Warszawy
Obrona Warszawy. Fot. Wikipedia
Do najcięższego bombardowania Warszawy doszło 25 września 1939 roku. Przez dziesięć godzin niemieckie samoloty zrzucały bomby na miasto. Według naocznych świadków, były chwile, że nad stolicą szalało jednocześnie ponad 300 samolotów. Zbombardowane i spalone miasto wyglądało przerażająco. Ówczesny szef sztabu pułkownik Tadeusz Tomaszewski wspominał po latach na falach Radia Wolna Europa płonące ulice, gęsty dym, zrozpaczonych ludzi.
 
Naloty na Warszawę - Tadeusz Tomaszewski 

W wojnie obronnej 1939 roku ogromną rolę odegrało Polskie Radio. Od 1 września przekazywało wiadomości ze świata, informacje o tym, co dzieje się w stolicy, ogłaszało alarmy lotnicze.

Gdy 23 września została zbombardowana elektrownia warszawska na Powiślu, nadająca na swojej fali Warszawa II zamilkła. Do 30 września radiowcy nadawali jeszcze komunikaty na krótkofalówkach. 30 września został wyemitowany ostatni komunikat rozgłośni Polskiego Radia II Rzeczypospolitej. Odczytał go Józef Małgorzewski.

Ostatni komunikat Polskiego Radia 

Początkowo, od 3 do 9 września, dowódcą obrony miasta był generał Walerian Czuma. O kapitulacji Warszawy mówił w 1957 roku w wywiadzie dla Radia Wolna Europa. Wspominał rozmowę z generałem Blaskowitzem, gdy wraz z generałem Rómmlem i Kutrzebą wyjeżdzali 1 października ze stolicy do obozu dla jeńców.
 
Kapitulacja Warszawy gen. Czuma 

Jeszcze dwa dni po kapitulacji Warszawy, 30 września rano Polskie Radio nadało ostatni komunikat, za pomocą krótkofalówek. Chwilę potem do gmachu radia weszli Niemcy. Te dramatyczne chwile wspominała pracująca w Polskim Radiu Joanna Poraska-Strzelecka, po wojnie aktorka i reżyser teatralny.

 
Joanna Poraska - Strzelecka 

W czasie kampanii wrześniowej zginęło w Warszawie 6 tysięcy żołnierzy, 16 tysięcy zostało rannych Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 25 tysięcy.

 

 

Czytaj także

Gdziekolwiek jesteś, panie Prezydencie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2009 07:24
Istnieje kilkanaście hipotez na ten temat śmierci Stefana Starzyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojenne Polskie Radio

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 06:00
rozwiń zwiń