Historia

70 lat Radia Majdanek. Było namiastką wolności

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 10:12
Pierwsza audycja zaczęła się od słów: halo, halo, tu radio Majdanek. Słowa kończące audycję brzmiały: uśmiechnij się, jutro będzie lepiej.
Audio
  • Danuta Brzosko-Mędryk: radio było i jest wielką pasją (IAR)
Były niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek.
Były niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek.Foto: PAP/Archiwum

13 lutego w 1943 roku w obozie koncentracyjnym na Majdanku swoją pierwszą audycję nadało Radio Majdanek.

Grupa kobiet,  więźniarek politycznych,  postanowiła przeciwstawić się totalitaryzmowi i stworzyć namiastkę wolności codziennie ogłaszając swoim współtowarzyszkom komunikaty, które na wolności mogłyby usłyszeć w odbiorniku radiowym.

- To było radio bez mikrofonów, bez głośników i bez anteny,  ale siła była porażająca - podkreśla 91-letnia Danuta Brzosko-Mędryk, która była pierwszą spikerką radia na Majdanku. Podawało komunikaty z obozowego życia, ale przypominało też o dobrych zwyczajach imieninach, świętach i ludzkiej życzliwości. Namawiało do częstego używania słów: proszę , dziękuje, przepraszam.

- Radio było namiastką wolności, słowo było jedną z tych nielicznych rzeczy, których Niemcy nie mogli zniewolić - tłumaczy Danuta Brzosko-Mędryk. Przekazywało siłę przetrwania innym kobietom. Słowa w obozie poniżały i raniły, a w radiu były tylko słowa, które działały jak balsam.

Zobacz serwis specjalny: II wojna światowa

Pomysłodawczynią Radia Majdanek była Matylda Woliniewska, spikerkami były także Alina Pleszyńska, Hanna Funarska, Wiesława Grzegorzewska, Romana Pawłowska i Stefania Błońska. Radio Majdanek działało do maja 1943 roku, gdy kobiety je tworzące przeniesiono  do innych obozów. Pamięć o Radiu Majdanek przetrwała i wzbogaciła dzieje Polskiego Radia.

IAR, tj

Czytaj także

"Polskie Radio było oknem na świat"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 09:38
Polskie Radio dla wielu mieszkańców Ukrainy w czasach komunistycznych było oknem na świat. To tutaj można było usłyszeć muzykę rockową, która nie była puszczana w radzieckich stacjach.
rozwiń zwiń