Historia

Zobacz jak wyglądała Warszawa w 1935 roku. Film 3D

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:25
Około 20 minutowy film animowany "Warszawa 1935", pokazujący jak wyglądała stolica przed drugą wojną światową, trafi do kin 15 marca.
Warszawa 1935
"Warszawa 1935"Foto: Newborn/kadr z filmu

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, honorowy patron filmu, nazwał stworzenie tej animacji "projektem niezwykle ambitnym, wymagającym ogromnej cierpliwości, wiedzy i pasji". Jak podkreślił, oglądanie takiego filmu umożliwi publiczności "powrót do przeszłości", "poruszanie się w przestrzeni, której niestety już nie ma, która została zniszczona".
Film "Warszawa 1935" trwa ok. 20 minut. Zrealizowano go w warszawskim studiu efektów specjalnych Newborn, prace nad projektem trwały cztery lata. Wygląd stolicy odtworzono na podstawie fotografii dostępnych m.in. w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy.
Jak zapowiadają twórcy filmu, pokaże on widzom stolicę Polski z okresu dwudziestolecia międzywojennego, przeniesie ich na ulice miasta, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę przedwojennej Warszawy. Zobaczyć można będzie, jak przed II wojną wyglądały np. ulica Marszałkowska, Ogród Saski, pl. Dąbrowskiego.
Twórcy filmu "Warszawa 1935" podkreślają, że do jego realizacji niezbędne były najnowocześniejsza technologia oraz specjalistyczna wiedza, umożliwiająca odtworzenie dużego obszaru miejskiego w technologii 3D.
Jego producent Ernest Rogalski zaznaczył, że "Warszawę 1935" stworzono nie tylko z myślą o mieszkańcach stolicy, ale także z myślą m.in. o zagranicznych turystach, odwiedzających Warszawę. - Chcielibyśmy, by ten film pokazywany był także między innymi na lotnisku - powiedział Rogalski.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamek Królewski - z ruin powstały

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 05:58
Głosy wzywające do odbudowy Zamku Królewskiego odezwały się tuż po zakończeniu wojny. Jednak ostateczne przekonanie władz komunistycznych, żeby zgodziły się na przystąpienie do prac rekonstrukcyjnych zajęło 26 lat. Budowę sfinansowano głównie ze składek społecznych i datków Polonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiks w rocznicę zabicia zbrodniarza z SS

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 17:56
"W imieniu Polski Walczącej. Zamach na Kutscherę” to najnowszy komiks wydany przez Instytut Pamięci Narodowej. Opowiada o brawurowym zamachu na Franza Kutscherę – w 1944 r. dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN wyda Twój pamiętnik! Weź udział w konkursie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 15:30
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński ogłosił konkurs na dziennik, pamiętnik lub wspomnienia dotyczące lat drugiej wojny światowej.
rozwiń zwiń