Historia

Komiks w rocznicę zabicia zbrodniarza z SS

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 17:56
"W imieniu Polski Walczącej. Zamach na Kutscherę” to najnowszy komiks wydany przez Instytut Pamięci Narodowej. Opowiada o brawurowym zamachu na Franza Kutscherę – w 1944 r. dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski.
Wizyta Heinricha Himmlera w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen (1941 r.). W długim płaszczu ówczesny Gauleiter Karyntii Franz Kutschera
Wizyta Heinricha Himmlera w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen (1941 r.). W długim płaszczu ówczesny Gauleiter Karyntii Franz KutscheraFoto: Wikimedia Commons/Bundesarchiv/dp

- Całość trwała bardzo krótko. "Lot" został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka.Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - wspominał Michał Issajewicz, ps. Miś, jeden z uczestników zamachu.

To była jedna z najbardziej spektakularnych akcji AK. – W samym centrum „dzielnicy niemieckiej” w Warszawie. Zlikwidowano wtedy wysoko postawionego funkcjonariusza, generała SS, zbrodniarza znanego z okrucieństwa w wielu miastach Europy, odpowiedzialnego za akcje terroru o niespotykanej skali – mówi Sławomir Zajączkowski, scenarzysta komiksu „W imieniu Polski Walczącej”
- Każda scena, każde wydarzenie oraz wszystkie rozmowy miały miejsce w rzeczywistości. Oczywiście dialogi mogą nieco odbiegać od oryginalnych, nigdy nie uda się ich wiernie odtworzyć, ale wiemy, o czym rozmawiano – opowiada Sławomir Zajączkowski.

/

A wszystko zaczęło się od zdjęć, wykonanych dokładnie w rocznicę zamachu z 1 lutego 1944 r.

- Rok temu o godzinie 9.00, czyli dokładnie w rocznicę akcji, wykonałem zdjęcia budynków w Alei Róż i Alejach Ujazdowskich. Przydały się potem rysownikowi Krzysztofowi Wyrzykowskiemu – dodał Sławomir Zajączkowski.

Franz Kutschera tuż po objęciu stanowiska w Warszawie dał się poznać jako wyjątkowo brutalny dowódca. Zarządził liczniejsze egzekucje uliczne, codziennie były rozwieszane w miejscach publicznych obwieszczenia o kolejnych Polakach, którzy będą rozstrzelani w razie zamachu na jakiegokolwiek żołnierza niemieckiego. W stolicy zwiększyła się także liczba łapanek.

>> II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia

Kutschera został zabity w zamachu 1 lutego 1944 roku przy alejach Ujazdowskich, kiedy jechał z domu do dowództwa SS. Zamachu dokonali żołnierzy harcerskiego oddziału "Agat" AK. O akcji opowiada m.in. film "Zamach” w reżyserii Jerzego Passendorfera.


"W imieniu Polski Walczącej” to drugi - po „Wilczych tropach” - komiks wydany przez Instytut Pamięci Narodowej.

IPN, ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł uczestnik zamachu na Kutscherę

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 15:13
Michał Issajewicz ps. Miś, jeden z ostatnich żyjących uczestników zamachu na szefa SS w Warszawie Franza Kutscherę, miał 91 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb uczestnika zamachu na Franza Kutscherę

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 16:00
Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb Michała Issajewicza pseudonim "Miś", jednego z ostatnich żyjących uczestników zamachu na Franza Kutscherę w 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja Kutschera. 76. rocznica wyroku na "kata Warszawy" [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 05:55
- Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka. Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - wspominał Michał Issajewicz ps. Miś.
rozwiń zwiń