Historia

Za wypowiedź o Żydach: "zawiesić historyka"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 21:48
Centrum Szymona Wiesenthala zaprotestowało w liście do prezesa PAN Michała Kleibera przeciwko "antysemickiemu" wywiadowi, jakiego magazynowi "Focus Historia Ekstra" udzielił historyk Krzysztof Jasiewicz.
Getto w Warszawie. Dwaj policjanci żydowscy przed budynkiem Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców m. Warszawy oraz kolejka mężczyzn czekających na ulicy.
Getto w Warszawie. Dwaj policjanci żydowscy przed budynkiem Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców m. Warszawy oraz kolejka mężczyzn czekających na ulicy.Foto: wikipedia cc/bundesarchiv/Ludwig Knobloch

Wywiad ukazał się z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

W "Focus Historia" Krzysztof Jasiewicz, profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN, powiedział, że Holokaust "nie byłby możliwy bez aktywnego udziału Żydów w mordowaniu swego narodu". "Skala niemieckiej zbrodni była możliwa nie dzięki temu, +co się działo na obrzeżach Zagłady+, lecz tylko dzięki aktywnemu udziałowi Żydów w procesie mordowania swojego narodu" - mówił Jasiewicz w wywiadzie opublikowanym na początku kwietnia. Jasiewicz nawiązał m.innymi do działalności, współpracujących z władzami niemieckimi, Judenratów i policji żydowskiej na terenie getta.

W liście do Kleibera Centrum Wiesenthala domaga się "zawieszenia" historyka i "skazania go na intelektualne wygnanie".

Ze swojej strony warszawska społeczność żydowska oznajmiła, że jest "zbulwersowana" opiniami Jasiewicza i "głęboko zaniepokojona, zwłaszcza faktem, że redaktor naczelny +Focus Historia Ekstra+ pozwolił na publikację tak skandalicznego, ich zdaniem, tekstu".

"Sprawą zajmie się we wtorek kierownictwo Instytutu Studiów Politycznych PAN" - powiedział PAP prof. Eugeniusz Cezary Król, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Zobacz serwis - II Wojna Światowa>>>

Czytaj także

Ringelblum dokumentował zagładę. Zginął pod koniec wojny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 06:00
Zgromadzone przez Emanuela Ringelbluma Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego zostało wpisane przez UNESCO na Listę "Pamięć Świata", na której znajdują się najważniejsze dokumenty obrazujące historię świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze AK antysemitami? ZDF wydało oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 13:38
Niemiecka publiczna telewizja ZDF w oświadczeniu przekazanym Polskiemu Radiu ubolewa, iż wyemitowany przez nią film, został w Polsce tak źle odebrany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Profesor PAN "wstrząśnięty" wywiadem o Żydach

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 09:51
Szef Instytutu Studiów Politycznych PAN prof. Eugeniusz C. Król porównuje wypowiedzi prof. Krzysztofa Jasiewicza do artykułów hitlerowskiego "Stuermera" - pisze "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń