Historia

Premier Churchill

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2010 08:04
Uważał Związek Radziecki i komunizm za główne zagrożenie dla świata.

Minęło 45 lat od śmierci Winstona Churchilla, dwukrotnego premiera Wielkiej Brytanii, pisarza, historyka, laureata literackiej nagrody Nobla za pamiętniki wojenne.

Winston Churchll był wybitnym politykiem i mężem stanu. Głównymi celami jego działalności, zgodnie z tradycyjną polityką brytyjską, było zachowanie jedności imperium i równowagi sił w Europie. Po 1945 roku uważał Związek Radziecki i komunizm za główne zagrożenie dla świata. Opowiadał się za ścisłą współpracą ze Stanami Zjednoczonymi.

Od 1940 roku do końca II wojny światowej i ponownie w latach 1951-1955 pełnił urząd premiera. Był zdecydowanym przeciwnikiem Adolfa Hitlera i zwolennikiem prowadzenia wojny, aż do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec.

Churchill był znakomitym mówcą. Jedno z najsłynniejszych przemówień wygłosił 18 czerwca 1940 roku w parlamencie, wkrótce po tym, jak objął urząd premiera. Podkreślił, jak ogromne znaczenie będzie mieć bitwa o Wielką Brytanię dla losów II wojny światowej.

Myślę, że bitwa o Wielką Brytanię -  mówił - niedługo się rozpocznie. Od jej wyniku zależy przetrwanie cywilizacji chrześcijańskiej. Hitler wie, że musi pokonać naszą wyspę, bo inaczej przegra wojnę. Jeśli zdołamy stawić mu czoła, cała Europa może być wolna. Jeśli przegramy, cały świat pogrąży się w otchłani nowego Średniowiecza.

''

Wielka trójka w Jałcie. źr.wikipedia.

W marcu 1946 roku, w przemówieniu w Fulton, Churhill uznał zależność państw Europy Wschodniej od Związku Radzieckiego, a użyty przez niego zwrot "żelazna kurtyna" stał się synonimem zimnej wojny i podziału Europy.

Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem zapadła żelazna kurtyna dzieląc nasz Kontynent. Poza tą linią pozostały stolice tego, co dawniej było Europą Środkową i Wschodnią.

W sierpniu 1941 roku, wspólnie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Churchill podpisał Kartę Atlantycką, która miała regulować stosunki międzynarodowe po wojnie. Zakładała między innymi, utrzymanie przedwojennego układu granic, równouprawnienie wszystkich państw i swobodny wybór formy rządów. Churchill był też współautorem porządku jałtańskiego. W sprawach Polski poszedł na kompromis ze Stalinem i zgodził się na utworzenie wschodnich granic Polski w oparciu o tzw. linię Curzona.

Urodził się 30 listopada 1874 roku, zmarł 24 stycznia 1965 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/W.Oleksiak/E.Porycka/dok.

ZOBACZ FRAGMENT SŁYNNEGO WYSTĄPIENIA W FULTON


Czytaj także

Uskrzydleni Polacy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2008 15:17
Poznaj historię operacji przeprowadzonych przez polskich pilotów w obronie Wielkiej Brytanii w latach 1940 - 41.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzedani Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 07:24
4 lutego 1945 roku rozpoczęła się konferencja w Jałcie. Jej decyzje przesądziły o przynależności Polski do bloku sowieckiego.
rozwiń zwiń