Historia

Józef Beck z wizytą w Moskwie. Ustalenia nie miały dla Rosjan znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 05:40
13 lutego 1934 roku Józef Beck wyjechał z wizytą dyplomatyczną do Moskwy. W stolicy ZSRR obie strony przedłużyły o 10 lat pakt o nieagresji.
Wizyta Józefa Becka w Moskwie (1934), od prawej: Litwinow, Jenukidze, Kalinin, Beck, Łukasiewicz.
Wizyta Józefa Becka w Moskwie (1934), od prawej: Litwinow, Jenukidze, Kalinin, Beck, Łukasiewicz. Foto: Wikipedia/dp, źr. Hanna i Tadeusz Jędruszczak "Ostatnie lata II Rzeczypospolitej (1935-1939)", Warszawa 1970

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na czele z Beckiem usiłowało wnieść o normalizację stosunków między Związkiem Radzieckim a Rumunią oraz o wycofanie poparcia Kremla dla Litwy w sprawie Wilna. Zabiegi Józefa Becka okazały się bezskuteczne, a protokół o nieagresji podpisano ostatecznie 5 maja 1934 roku. Jak się miał przekonać ponad 5 lat później polski rząd, ustalenia te nie miały dla Rosjan wielkiego znaczenia. 

Od prawej: Hans-Adolf von Moltke, Józef Piłsudski, Joseph Goebbels i Józef Beck w Warszawie (15.06.1934), aud. Röhnert, źr. Bundesarchiv, Wikipedia/dp Od prawej: Hans-Adolf von Moltke, Józef Piłsudski, Joseph Goebbels i Józef Beck w Warszawie (15.06.1934), aud. Röhnert, źr. Bundesarchiv, Wikipedia/dp

Józef Beck nie liczył tak naprawdę na stabilny sojusz z ZSRR.

– Rzeczywiście Beck nie miał chyba innego wyjścia, jak równą miarą mierzyć odległość z Warszawy do Moskwy i tak samo do Berlina – mówił o polityce zagranicznej prowadzonej przez Becka historyk prof. Adama Dobroński w audycji Sławomira Szofa.


Posłuchaj
29:31 Józef_Beck w Moskwie_Postacie XXw.mp3 - Beck za mocno ulegał złudzeniom - o życiu i działalności politycznej Józefa Becka mówi historyk Adam Dobroński, aud. Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku", w audycji wykorzystano nagrania archiwalne (PR, 6.09.1998)

 

Polski minister chciał prowadzić politykę równowagi.

– Jeżeli chodzi o Moskwę, to trzeba powiedzieć, że swój pierwszy sukces odniósł właśnie na tym polu – podkreślał prof. Dobroński. – Ledwo został ministrem, a już musiał zatwierdzić układ polsko-radziecki i zrobił to sprawnie.

Beck jednocześnie będąc pod wpływem Józefa Piłsudskiego, prowadził równolegle rozmowy i z Moskwą, i z Berlinem. Zaledwie miesiąc przed wyjazdem do Moskwy Polska podpisała pakt o nieagresji z Niemcami.

Dyplomacja polska po I wojnie światowej zabezpieczała kraj przed niepostrzeżonym atakiem obcych mocarstw. Zawierając sojusze, m.in. z Francją i Anglią liczyła na odpowiednią reakcję w momencie agresji Niemiec na Polskę. Nadzieje Becka okazały się płonne.

Józef Beck (po lewej) i Hermann Göring z żonami (lipiec 1935), aut. Lothar Schaack, źr. Bundesarchiv, Wikipedia/dp
Józef Beck (po lewej) i Hermann Göring z żonami (lipiec 1935), aut. Lothar Schaack, źr. Bundesarchiv, Wikipedia/dp

– Wierzyliśmy, że wzajemne zobowiązania wytrzymają próbę rzeczywistości – mówił po wybuchu II wojny światowej Józef Beck. – Oni nam zawierzyli i my zawierzyliśmy im. Przewidywania te, a właściwie wiara ta, były złudne.

Jego klęska jako polityka, jak twierdził prof. Dobroński, miała miejsce w momencie, kiedy 5 maja 1939 wypowiadał pamiętne słowa o tym, że Polska nie wyzbędzie się honoru, nawet kosztem pokoju. Wówczas Beck miał już świadomość, że nawet tak wspaniałe przemówienie nie jest w stanie wygrać z nadciągającą armią, czołgami i samolotami. Słowa nie zastąpią także realnych sojuszów, których tak naprawdę nie było.

Polityka zagraniczna prowadzona przez Józefa Becka zwróciła jednak uwagę Europy na atak III Rzeszy na Polskę. – Przy wszystkich błędach, które można zarzucić Beckowi, powinniśmy jednak w pewnym skrócie powiedzieć, że był on tym dyplomatą, tym mężem stanu, dzięki któremu II wojna światowa wybuchła o Polskę – zaznaczał Ryszard Zieliński w audycji Andrzeja Sowy "Na historycznej wokandzie".


Posłuchaj
18:48 Józef Beck_na historycznej wokandzie.mp3 - Oskarżano go o agenturalną działalność, pisano, że być może był wielkim patriotą, ale nie dorastającym do czasów, w których przyszło mu żyć - o działalności politycznej dyskutują dziennikarz Ryszard Zieliński, dr Janusz Osica, aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" (PR, 8.01.1983)

 

mb/im

Czytaj także

Józef Beck odpowiada na żądania Hitlera. Przemówienie, które przeszło do historii

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 06:00
- Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor! - mówił Józef Beck, minister spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej w słynnym przemówieniu wygłoszonym 5 maja 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Honor jest rzeczą bezcenną". Odpowiedź na żądania Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 18:50
– My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę! – mówił Józef Beck, minister spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej w słynnym przemówieniu wygłoszonym w Sejmie 5 maja 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Beck i sztuka wyborów

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 05:45
- Był dobrym i sprawnym ministrem. Był człowiekiem dużego formatu, jeżeli chodzi o umysł i charakter. Chyba jednak za bardzo ulegał złudzeniom. Finał musiał być żałosny – oceniał Becka na antenie Polskiego Radia prof. Adam Dobroński.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deklaracja o nieagresji z Hitlerem – pakt z diabłem próbą obrony niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 05:55
– Polska dyplomacja nie miała innej alternatywy niż polityka równowagi i osiągnięcie taktycznego porozumienia z Niemcami – oceniał na antenie Polskiego Radia prof. Marek Kornat.
rozwiń zwiń