Historia

"A na Tygrysy mają Visy". Ta broń przeszła do legendy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 05:40
Dla Polaków Vis jest tym, czym dla Amerykanów colty. Polska myśl konstrukcyjna wydała jeden z najlepszych pistoletów w dziejach.
Pistolet Vis wz. 35
Pistolet Vis wz. 35Foto: Wikimedia Commons

Niezawodny, prosty, solidny - takimi przymiotnikami opisać można opatentowany 8 lutego 1932 roku polski pistolet samopowtarzalny Vis.

Dla młodego, otoczonego przez potencjalnych wrogów państwa, jakim była II Rzeczpospolita, rozwój rodzimego przemysłu i myśli zbrojeniowej był kwestią prestiżową. W myśl tej idei inżynierowie Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński skonstruowali nową broń osobistą dla żołnierzy II RP.

Siła z Radomia

Początkowo broń nosiła nazwę WiS (od nazwisk inżynierów), później przemianowano ją na Vis, od łacińskiego słowa oznaczającego siłę. Charakterystyczne litery FB na rękojeści pistoletu pochodzą od Fabryki Broni w Radomiu, w której produkowano legendę polskiej myśli militarnej.

Doceniony przez Niemców

Zalety pistoletu docenili nawet okupanci i pistolety były produkowane na potrzeby Wehrmachtu jako "Pistole 35 (p)". Jakość niemieckiego odpowiednika znacznie odbiegała jednak od polskiego pierwowzoru: potrzeby wykrwawiającej się armii III Rzeszy wymuszały uproszczenia konstrukcyjne przyspieszające produkcję. Jakość wyraźnie spadła po przeniesieniu produkcji z Radomia do Austrii. Niemcy wykonali 300 tys. visów.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

- To niejedyny przykład świadczący o tym, że wykonawstwo na ziemiach polskich było niejednokrotnie lepsze, niż w niemieckich fabrykach - mówił historyk inż. Jerzy Jasiuk.


Posłuchaj
13:50 ccde00fa-2331-4618-9ee1-c4962e35352b.mp3 Audycja z cyklu "Naukowy zawrót głowy" poświęcona broni używanej przez żołnierzy walczącej stolicy. Gościem Krzysztofa Michalskiego był inż. Jerzy Jasiuk (PR, 2013)

 

Visy były wykorzystywane w czasie Powstania Warszawskiego. O innej broni wykorzystywanej przez powstańców posłuchaj w audycji Krzysztofa Michalskiego z cyklu "Naukowy wieczór z Jedynką".

bm

Czytaj także

Szare Szeregi. Wychowanie przez walkę

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 05:50
Ich program zawierał się w haśle "Dziś - Jutro - Pojutrze" i oznaczał: "Dziś" - okres okupacji i przygotowanie do powstania, "Jutro" - otwartą walkę zbrojną z okupantem, "Pojutrze" - pracę w wolnej Polsce. 27 września 1939 roku powstały Szare Szeregi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń