X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Jerzy Szaniawski - autor pamiętnego "Zegarka"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 06:00
45 lat temu, 16 marca 1970 zmarł Jerzy Szaniawski, pisarz i dramaturg. Ojciec cyklu o Profesorze Tutce i słuchowiska, które złotymi zgłoskami zapisało się w historii teatru radiowego.
Audio
  • Audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej "Od faktów do fikcji" - posłuchaj archiwalnego nagrania głosu dramatopisarza i wypowiedzi Wojciecha Natansona i Romualda Karasia (16.03.2010)
1956 r. Jerzy Szaniawski, polski dramaturg, felietonista i pisarz, członek Polskiej Akademii Literatury. Sławę przyniosła mu seria opowiadań o profesorze Tutce.PAP
1956 r. Jerzy Szaniawski, polski dramaturg, felietonista i pisarz, członek Polskiej Akademii Literatury. Sławę przyniosła mu seria opowiadań o profesorze Tutce. PAP

- W 1917 roku młody nikomu nieznany pisarz zjawił się w kancelarii Teatru Polskiego i przyniósł maszynopis, czy rękopis swojej sztuki pod tytułem "Murzyn". Sztuka nie miała powodzenia, a jak sam Szaniawski potem powiedział, została bardzo szybko wystawiona i bardzo szybko padła. Tylko jeden człowiek ją docenił: Aleksander Zelwerowicz, który brał udział w prapremierze, z własnej inicjatywy, bez wiedzy autora zawiózł maszynopis do Krakowa i wręczył Adamowi Grzymale-Siedleckiemu, który był dyrektorem krakowskiego teatru - mówił krytyk teatralny Wojciech Natanson w audycji Ewy Stockiej-Kalinowskiej "Od faktów do fikcji".
Szaniawski urodził się 10 lutego 1886 w Zegrzynku, w centralnej części obecnego woj. mazowieckiego. Debiutował w 1912 roku w "Kurierze Warszawskim".  Po "Murzynie" Szaniawski stał się wziętym dramatopisarzem: w latach dwudziestych spod jego pióra wyszły takie sztuki, jak "Lekkoduch", "Ptak" i "Papierowy kochanek".
Przed wojną powstały też słuchowiska, które wpisały się w historię Polskiego Radia - m.in. "Zegarek", w którym jednym z głównych motywów jest kwestia niesłusznych oskarżeń i sądów niepopartych dowodami. Zrealizowane w 1935 roku słuchowisko do dziś uznawane jest za dzieło klasyczne i wzorcowe.
Po wojnie Szaniawski napisał cykl szkiców o profesorze Tutce.  Dramatopisarz odmówił tworzenia w nurcie realizmu socjalistycznego, co poskutkowało zakazem tworzenia i wydawania. Krytyka spadła między innymi na powstały po wojnie dramat "Dwa teatry".
- Ukazała się recenzja w moskiewskim miesięczniku "Tjeatr", druzgocąca sztukę, odmawiająca autorowi prawa do pojawienia się na scenie także i innych jego sztuk. Rozpoczynał się bardzo dramatyczny okres sześcioletniego odsunięcia Szaniawskiego od sceny - wspominał drugi gość audycji z 2010 roku, reportażysta i autor słuchowisk Romuald Karaś.
Wobec zakazu Szaniawski powrócił do Zegrzynka, do rodzinnego dworku. Większość majątku została przekazana Zakładowi Doświadczalnemu Instytutu Ziemniaka w Jadwiśnie, tak, że pisarz żył na skraju nędzy. Mimo powrotu do łask po odwilży w latach 50. Szaniawski wolał pozostać w cieniu do końca swoich dni.
Posłuchaj audycji z wykorzystaniem archiwalnego zapisu głosu Jerzego Szaniawskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Wyspiański - czwarty wieszcz narodowy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 06:10
Po premierze "Wesela" stał się symbolem. "Niewielu dusza i serce, myśl i ból były tak na wskroś polskie, nasze własne jak Wyspiańskiego" - pisała krakowska gazeta "Czas" nazajutrz po śmierci artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wincenty Rapacki: spójność ducha z materią

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 08:00
W rocznicę urodzin (22.01.1840 r.) przedstawimy sylwetkę jednego z czołowych aktorów schyłku XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zupełnie nowe dzieje teatru lalek

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 21:00
Konrad Szczebiot zaprasza na audycję poświęconą znakomitej publikacji historyka teatru Henryka Jurkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Warnecki - aktor, reżyser, dyrektor

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 06:01
- Często my, stare wygi, odsłuchując prozę w jego wykonaniu, odczuwaliśmy jakieś dziwne wzruszenie. To chyba największy komplement dla aktora - mówiła o Januszu Warneckim Maria Chludzińska, kierownik produkcji Teatru Polskiego Radia. Dziś mija 45 lat od śmierci wybitnej postaci polskiego teatru.
rozwiń zwiń